Farklı retreatment eğe sistemlerinin dişlerin kırılma dayanımı üzerindeki etkisinin karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the different retreatment file systems' effect on the fracture strength of teeth
  1. Tez No: 910889
  2. Yazar: NEJLA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ZAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızın amacı; başarısızlıkla sonuçlanan kök kanal tedavisi sonrasında farklı retreatment döner eğe sistemleri kullanılarak yapılan retreatment işlemlerini takiben kök kanalları doldurulan dişlerin kırılma dayanımlarının karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Bu çalışmada periodontal veya ortodontik nedenlerle çekilmiş 75 adet tek köklü ve tek kanallı alt premolar diş kullanıldı. Dişlerin koronal kısımları su soğutması altında elmas disklerle çalışma uzunluğu 15 mm olacak şekilde uzaklaştırılarak standardize edildi. Dişlerin preparasyonu, ProTaper Next NiTi döner eğe sistemi kullanılarak yapıldı. Enstrümanlar sırasıyla X1 (17/.04) ve X2 (25/.06) dizisi şeklinde kullanıldı. Kök kanallarına her enstrüman kullanımının ardından 2 ml %1'lik NaOCl ile yıkama yapıldı. Preparasyon işlemi tamamlandığında smear tabakasını uzaklaştırmak amacıyla 5 ml %17'lik EDTA ve ardından 5 ml %1'lik NaOCl solüsyonları kullanıldı. Son irrigasyon solüsyonu olarak kök kanalları 5 ml serum fizyolojik ile yıkandı ve kök kanalları kâğıt konlarla kurutuldu. Şekillendirme işlemi tamamlanan dişlerin kök kanal dolguları Elements Free Obturasyon Sistemi cihazı kullanılarak devamlı ısıyla obturasyon yöntemi ile gerçekleştirildi. Dişler, rastgele seçilerek her grupta 15 adet olacak şekilde kontrol grubuna ve 4 adet deney grubuna ayrıldı. Kontrol grubundaki dişler üzerinde başka bir işlem yapılmadı. Deney gruplarında bulunan dişlere, her grup için farklı döner eğe sistemi kullanılmak üzere retreatment işlemi uygulandı. Retreatment uygulanan kök kanalları Elements Free Obturasyon Sistemi ile dolduruldu. Dişlere, kırılıncaya kadar 1,5 mm çapında küresel uç kullanılarak Universal test cihazı ile vertikal kuvvet uygulandı (1 mm/dak). Kırığın meydana geldiği maksimum kuvvet her diş için ayrı ayrı Newton cinsinden kaydedildi. Veriler Shapiro-Wilk testi, Kruskal-Wallis testi ve Dunn testi ile istatistiksel olarak analiz edildi ve yanılma düzeyi 0,05 olarak alındı. Deney gruplarındaki kırılma dayanımı, retreatment uygulanmayan kontrol grubuyla karşılaştırıldığında önemli ölçüde azaldı. En yüksek kırılma dayanımı kontrol grubunda gözlendi ve deney grupları arasında kırılma dayanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p 0,05). Çalışmanın bulgularına göre; retreatment eğe sistemlerinden bağımsız olarak, retreatment prosedürü dişlerin kırılma dayanımını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare and evaluate the fracture strength of teeth with modified root connections following withdrawal paths made by different withdrawal rotary mesh systems after root canal treatment. In this study, 75 single-rooted and single-canal mandibular premolar teeth extracted for periodontal or orthodontic reasons were used. The coronal parts of the teeth were standardized by removing them with diamond discs under water cooling to a working length of 15 mm. The teeth were prepared using the ProTaper Next NiTi rotary file system. The instruments were used in the order of X1 (17/.04) and X2 (25/.06). The root canals were irrigated with 2 ml of 1% NaOCl after each instrument use. When the preparation was completed, 10 ml of 17% EDTA and then 10 ml of 1% NaOCl solutions were used to remove the smear layer. As the final irrigation solution, the root canals were washed with 10 ml of distilled water and the root canals were dried with paper points. The root canal fillings of the teeth whose shaping process was completed were performed with the continuous heat obturation method using the Elements Free Obturation System device. The teeth were randomly selected and divided into a control group and 4 experimental groups, 15 in each group. No other procedure was performed on the teeth in the control group. The teeth in the experimental groups were subjected to a retreatment process using a different rotary file system for each group. The retreated root canals were filled with the Elements Free Obturation System. Vertical force was applied to the teeth (1 mm/min) with a Universal testing machine using a 1.5 mm diameter spherical tip until fracture. The maximum force at which fracture occurred was recorded in Newtons for each tooth. Data were statistically analyzed with the Shapiro-Wilk test, Kruskal-Wallis test and Dunn test, and the error level was taken as 0.05. Fracture strength in the experimental groups decreased significantly compared to the control group without retreatment. The highest fracture strength was observed in the control group and a statistically significant difference was found in fracture strength between the experimental groups (p 0.05). According to the findings of the study; regardless of the retreatment file systems, the retreatment procedure statistically significantly reduces the fracture strength of the teeth.