Türkiye'de amoksisilin içeren müstahzarların etlik piliçlerde farmakokinetiğinin araştırılması
The Investigation of pharmacokinetics of specialities containing amoxycillin in broiler chickens in Turkey
- Tez No: 91090
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
33 2ET Türkiye'de Âmoksisilfn İçeren Müstahzarların Etlik Piliçlerde Fsrmakokinetiğinin Araştırılmasj Bu çalışmanın amacı, başta tavuklarda olmak üzere, kanatlılarda geniş kullanım alanı bulan ilaçlardan birisi olan ve tavukîardaki farmakokinetiğine ilişkin yeterli bilgi bulunmayan amoksisiiin ve amoksisilin içeren müstahzarların incelenmesidir. Çalışmada ilaçların prospektüslerinde belirtilen dozlarda ve aynı şartlarda kullanılması durumunda çeşitli farmakokinetik değişkenler belirlenerek, birbirleri ile karşılaştırılacak ve en uygun sağaltım uygulamasını veren müstahzar çeşidi belirlenmeye çalışılacaktır. Böylece ilaç müstahzarlarının farmakokinetik değişkenlerden hareketle, klinik yararlılıkları hakksr.da değerlendirmeye varılacaktır. Çalışmada 30 adet Ross PM-3 ırki etlik piliç kullanıldı. Her grupts S hayvan olacak şekilde 5 grup (Grup 1, Grup 2A ve 2B, Grup 3A ve 33) hayvan ayrıldı. Ağırlıkları tesbit edilerek numaralandırıldı. Grup 1 kontrol grubunu oluşturdu ve hayvanların sağ kanat altı venasından (V. cutanea ulnaris) 10 mg/kg dozda amoksisilin trihidrat verildi. Grup 2A'daki hayvanlara 20 mg/kg Clamoxyl toz, Grup 2B'deki hayvanlara 20 mg/kg Paracillin toz sonda ile kursak içine verildi. Grup 3A'daki ve Grup 38'dski hayvanlar bir gece susuz bırakıldı. Grup 3A'daki hayvanların içme suyuna 20 mg/kg dozda Clamoxyl toz, Grup 38'deki hayvanların içme suyuna 20 mg/kg dozda Paracillin toz katıldı. Damar içi ve ağızdan uygu!ams>;?.rı takiben gruplardaki hayvanların sol kanat altı venalarından kan örnekleri alindi ve CaEDTA'lı tüplere aktarıldı. Santrifüj yardımıyla plazmaları34 ayrıldı ve plazmalar mikrobiyolojik disk difüzyon yöntemiyle plazmalardaki amoksisilin miktarları belirlendi. Eğrinin altındaki alan (EAA), amoksisilin trihidratın damar içi yolla verilmesinde 59,95 ± 1,04 fig.saat/ml, Clamoxyl tozun sonda Ne verilmesinde 93,80 ±3,21 p.g.saat/ml, Paracillin tozun sonda ile verilmesinde 79,85 ± 4,89 ng.saat/ml, Clamoxyl tozun içme suyuna katılarak verilmesinde 66,76 ± 1,85 f.ıg.saat/ml ve Paracillin tozun içme suyuna katılarak verilmesinde 65,33 ± 2,89 ng.saat/ml olarak bulundu. Doruk plazma yoğunluğu (Cd0ruk), amoksisilin trihidratın damar içi yolla verilmesinde 6,21 (ig/ml olarak bulundu. İlaç formülasyonlarının plazma ilaç yoğunluğu zaman eğrisi iki defa doruk yoğunluğa ulaştı. Buna göre Clamoxyl tozun sonda ile verilmesinde 3,93 ve 5,53 ^ıg/ml, Paracillin tozun sonda ile verilmesinde 4,68 ve 3,83 (j.g/ml, Clamoxyl tozun içme suyuna katılarak verilmesinde 3,33 ve 2,98 jıg/ml ve Paracillin tozun içrne suyuna katılarak verilmesinde 3,43 vs 2,90 (ig/ml olarak bulundu. Doruk yoğunluğa ulaşma süresi (Td0ruk), Clamoxyl tozun sonda iie verilmesinde 1 ve 12. saat, Paraciilin tozun sonda ile verilmesinde 0,5 ve 12. saat, Clamoxyl tozun içme suyuna katılarak verilmesinde 2 ve 12. Saat, Paracillin tozun içme suyuna katılarak verilmesinde 0,5 ve 12. saat olarak bulundu. Sonuç olarak, Clamoxyl tozun sonda ile verilmesi durumunda diğerlerine göre farmakokinetik değişkenler yönünden daha uygun olduğu, ancak Paracillin tozun sonda ile ve her iki ilacın içme suyuna katılarak verilmesi durumunda plazma ve dokularda sağlanan ilaç yoğunluğu ila antibakteriyel etkinliğin kesintisiz olarak sağlandığı, bundan dolayı öz har35 iki ilacın gerek klinikte gerekse sahada etkili şekilde kullanılabileceği anlaşılmıştır. Anahtar Sözcükler : Amoksisilin, farmakokinetik, etlik piliç. &
Özet (Çeviri)
36 The Investigation of Pharmacokinetics of Specialities Coniaining Amoxycillin in Broiler Chickens in Turkey The purpose of this study is to investigate amoxycillin and specialities containing amoxycillin which is one of the drugs widely used in poultry and not having enough information about pharmacokinetics in chickens. In this study, different pharmacokinetics variables will be determined in case of using the drugs with doses stated in prospectuses; compared with each other and the speciality which has the best treatment practice will be tried to be found out. Consequently using the pharmacokinetics variables of the drug specialities, a conclusion is tried to be obtained about their clinical availabilities. A total of 30 Ross PM-3 broilers were used in the study. The broilers vere divided into 5 groups with 6 animals in each group (Group 1, Group 2A and 2B, Group 3A and 3B). They were numbered and weighed. Group 1 has been determined as control group and amoxycillin trihidrat was given to the animal by IV (right v. cutenea ulnaris) at the dose level of 10 mg/kg. 20 mg/kg Clamoxyl oral powder was given to Group 2A and 20 mg/kg Paracillin oral powder was given to Group 2B directly into the crop. The animals in Group 3A and 3B were left without any water for one night. While 20 mg/kg Clamoxyl oral powder was given to the drinking water of Group 3A animals, 20 mg/kg Paracillin oral powder was given to the drinking water of Group 3B. Following IV and oral administration, blood samples were taken from left v. cutenea ulnaris of each chicken of group and collected with CaEDTA through a cannula at 0.08 to 24 hours.37 Plasma was seperated by centrifugation, analysed by microbiological agar gel diffusion method and amoxycillin amounts in plasma were determined. The area under the curve was calculated as 59,95 ± 1,04 jig.hour/ml after amoxcycillin trihidrat was administered IV; 93,80 ± 3,21 (ig.hour/ml after Clamoxyl oral powder was administered via plastic tube; 66,76 ± 1,85 jig.hour/ml after Clamoxyl oral powder was administered via drinking water and 65,33 ± 2,89 jig.hour/ml after Paracillin oral powder was administered via drinking water. The maximum plasma concentration (Cmax) was found as 6,21 ng/ml after amoxycillin trihidrat was administered !V. Plasma drug concentration of the specialities reached to Cmax two times. So, Cmax was found as 3,93 and 5,53 jig/ml after administration of Clamoxyl oral powder via plastic tube; 4,68 and 3,88 jig./ml after administration of Clamoxyl oral powder via drinking water and 3,43 and 2,90 fig/ml after administration of Paracillin oral powder via drinking water. Time to reach maximum plasma drug concentration (Tmax) was found at 1st and 12th hours after Clamoxyl oral powder was administered via plastic tube; at 0,5th and 12th hours after Paracillin oral powder was administered via plastic tube; at 2nd and 12th hours after Clamoxyl oral powder was administered via drinking water; 0,5th and 12th hours after administration of Paracillin oral powder via drinking water. Finally, this study concluded that Clamoxyl oral powder is more effective after administration via plastic tube than others. On the other hand, Paracillin oral powder was found to be effective in maintaining continuous antibacterial activity and drug concentration in plasma and tissues after38 administration via plastic tube and after administration of both of the drugs via drinking water. Thus, it has been revealed that both of the drugs can be used effectively in clinics and practical life. Key Words : Amoxycillin, pharmacokinetic, broiler chicken