Helikobakter pylori(+) fonksiyonel dispepside, yedi ve ondört günlük pantoprazol+ klaritromisin + amoksisilin kombinasyon tedavisinin eradikasyon etkinliğinin ve eradikasyonunun dispeptik semptomlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of pantoprazole+ claritromycin+amoxicillin combination therapy regimen for the periods seven and fourteen days, on the eradication and effects of the eradication on the dyspeptic symptoms, on the helicobacter pylori(+)
- Tez No: 142356
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
46 6.ÖZET Fonksiyonel dispepside öne sürülen patofizyolojik anormalliklerden bir tanesi Helikobakter pylori gastritidir. Ancak bugüne kadar yapılmış olan çalışmalarda, Helikobakter pylori eradikasyonunun dispeptik semptomlar üzerine etkisi ile ilgili çelişkili sonuçlar ortaya konmuştur. Pantoprazol, Türkiye'de 2001 yılı sonlarına doğru kullanıma sunulmuş bir proton pompa inhibitörü olup, bu ajanı içeren üçlü eradikasyon tedavisi ile ilgili, Türkiye'de yapılmış çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışma, Helikobakter pylori enfeksiyonuna sahip, Roma II Fonksiyonel Dispepsi Kriterleri'ne uyan hastalarda; pantoprazol + klaritromisin + amoksisilin, üçlü tedavi rejiminin 7 ve 14 gün sürelerle verilmesi sonrası, bu rejimin eradikasyon- daki etkinliğinin ve eradikasyonun dispeptik semptomlar üzerine etkisinin değerlen dirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya toplam 93 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 45'ine 7 gün, 48'ine de 14 gün süreyle belirlenen tedavi rejimi verildi. Hastaların dispeptik semptomları, Modifiye Glasgow Dispepsi Ciddiyet Skorlaması kullanılarak skorlandı. Her iki tedavi grubunda eradikasyon, tedavi bitiminden 1 ay sonra, I3C üre nefes testi ile değerlendirildi. Tedavi sonrası 1. hafta, 1., 3., ö.ay'da da aynı skorlama sistemi ile semptom skorlamalan tekrarlandı. Çalışma sonuçlarına göre; hem 7 günlük hem de 14 günlük pantoprazol + klaritromisin + amoksisilin üçlü tedavi rejimi, Helikobakter pylori eradikasyonunda başarılı değildi.(ITT analizlerine göre 7 günlük ve 14 günlük tedavilerin eradikasyon oranları sırasıyla; %53.3 ve %70.8. PP analizleri yapıldığında oranlar 7 ve 14 günlük tedaviye göre sırasıyla; %55.8 ve %75.6). Eradikasyon sağlanan ve sağlanamayan hastaların her ikisinde de 6. ay dispepsi skor ortalamaları başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı azalma göstermekle birlikte, eradikasyon sağlanan grupta, 6.ay sonunda dispepsi skoru“0”olan hasta oram, sağlanamayan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksekti.(sağlanan grupta %62.2, sağlanamayan grupta %20.
Özet (Çeviri)
47 7.SUMMARY One of the putative pathophysiologic abnormalities is Helicobacter pylori gastritis in the functional dyspepsia. However, the results of the studies made in past related to the effects of the dyspepsia symptoms of helicobacter pylori eradications are contradictory. Pantoprozale is a proton pump inhibitor which is a post-marketed drug in Turkey at late 2001. Therefore, there are limited number of studies made in Turkey pertaining to triple eradication therapy using this agent. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of pantoprazole + clarit- romycin + amoxicillin triple therapy regimen for the periods 7 and 14 days, on the eradication of Helicobacter pylori and effects of the eradication on the dyspeptic symptoms on the the patients who have Helicobacter pylori infections and comform Rome II Functional Dyspepsia Criteria. 93 patients were included to this study. This triple therapy regiment was applied for 7 days to the 45 patients, and for 14 days to the 48 patients. Dyspeptic symptoms were scored according to the“Modified Version of the Glasgow Dyspepsia Severty Score Questionnaire”. Eradication was evaluated with 13C urea breath test which was done one moth after the end of the therapy in both groups. Scoring of dyspeptic symptoms were repeated one week later and 1, 3, 6 months after following the completions of treatments. In our study; this triple therapy regimen was found unsuccesfull for the era dication of the Helicobacter pylori on applications both 7 and 14 days. (Eradication rates for 7 and 14 days therapy regimens were 53.3 % and 70.8% respectively according to ITT analysis; 55.8 % and 75.6 % respectively according to PP analysis). Although 6th month mean dyspepsia scores indicated statistically significant decrease in compare to the beginning in both patient groups on who eradications were til obtained and non-obtained; at the end of the 6 month, the rate of patients which have“0”dyspepsia score were also statistically significantly higher than patient group on which eradication was not obtained. (62.2% for eradication was obtained group and %20 for eradication was not obtained group.