Dişi köpeklerde vaginal sitoloji, vaginoskopi ve hızlı progesteron test yöntemlerinin optimum çiftleşme zamanının saptanması amacıyla kullanımı
The Use of vaginal cytology, vaginoscopy and rapid progesteron test methods with the purpose of determining the optimal breeding time in bitches
  1. Tez No: 91091
  2. Yazar: NİL ERÜNAL MARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. RIFAT VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
89 ÖZET Dişi köpeklerde Vaginal Sitoloji, Vaginoskopi ve Hızlı Progesteron Test Yöntemlerinin Optimal Çiftleşme Zamanının Saptanması Amacıyla Kullanımı Bu çalışmada, köpeklerde uygun çiftleşme zamanının saptanması için klinik alanda kullanılabilecek en uygun muayene yönteminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, vaginal sitoloji, vaginoskopi ve hızlı pogesteron test yöntemleri beraberce ve ayrı ayrı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini, 1995-1997 yılları arasında yavru elde etme istemi ile, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Kliniğine getirilen 60 adet dişi köpek oluşturdu. Bunlardan 20 tanesinde vaginal sitoloji (grup III), 20 tanesinde vaginal sitoloji ve vaginoskopi (grup II) ve diğer 20 tanesinde ise vaginal sitoloji, vaginoskopi ve hızlı progesteron test yöntemleri (grup I) uygulandı. Söz konusu 60 köpeğin %81.7'si (n=49), ilk kez çiftleştirilecek olan (n=16) ve çalışma öncesinde bir veya birkaç kez çiftleşip gebe kalmamış olan (n=33) köpeklerden oluştu. I. ve II. grupta 2-4 günlük aralıklarla en az 1 ve en çok 2 çiftleştirme yapılırken, III. grupta 2-4 günlük aralıklarla en az 1 ve en çok 3 çiftleştirme gerçekleşti. Ayrıca II. grupta 2, III. grupta 5 köpekte olmak üzere 2 günlük aralıklarla 1-3 kez suni tohumlama uygulandı. Suni tohumlamalar, Dölerme ve Suni Tohumalama Anabilim Dalı'nda yapıldı. Çalışma sonunda çiftleştirilen tüm köpeklerde (n=54) %83.3 oranında gebelik elde edilirken, bu oran I. grupta %94.1 (16/17), II. grupta %80 (16/20) ve III. grupta %76.5 (13/17) olarak belirlendi. I. grupta ilk çiftleştirme günü itibarıyla, gebe kalan köpeklerde (n=16) elde edilen keratinizasyon indeksi %87.88±1.74 olurken, çiftleşen köpeklerde (n=17) bu oran %87.67±1.85 oldu. İndeks II çiftleşme günü itibarıyla %88.36±3.22 olarak belirlendi. II. grupta keratinizasyon indeksi gebe kalan köpeklerde (n=16) I. çiftleşme günü itibarıyla %76.00±2.98, II. çiftleşme günü itibarıyla %78.83±2.43 ve III. çiftleşme günü itibarıyla %74.50±0.50 olurken; çiftleşen tüm köpeklerde (n=20) sırasıyla %74.10±2.57, %77.86±2.46 ve %73.67±0.88 olarak saptandı.90 III. grupta keratinizasyon indeksi ilk çiftleşme gününde, gebe kalan köpeklerde (n=13) %81.46±1.55, çiftleşen köpeklerde (n=17) %78.53±1.97olurken, II. çiftleşme gününde %84.36±2.13 ve 78.50±3.26; III. çiftleşme gününde %87.00±5.57 ve %82.25±6.17 olarak belirlendi. I. grupta, progesteron değeri C2 olduğunda buna karşılık gelen keratinizasyon indeksi %87.00, C3 olduğunda %89.25 ve C4 olduğunda %87.46 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY The Use of Vaginal Cytology, Vaginoscopy and Rapid Progesteron Test Methods with the Purpose of Determining the Optimal Breeding Time in Bitches In the present study, the objective was to determine the most convinient method in order to use clincally. On the basis of that purpose, vaginal cytology, vaginoscopy and rapid progesteron tests have been evaluated all together and separetely. The material used in this study were 60 bitches which were brought to the clinics of the Department of Obstetrics and Gyneacolgy, Faculty of Veterinary Medicine, University of Ankara between 1995-1997 with the purpose of having litters. Sixty bitches divided into three groups. Each group consisted of 20 bitches. In the group I, vaginal cytology, vaginoscopy and rapid progesteron test methods have been applied all together. In the group II, vaginal cytology and vaginoscopy have been applied. As for the group III, only vaginal cytology was used. Of the 60 bitches used in that study, 81.7% (n=49) were the dogs either mated and have not become pregnant (n=33) or have not mated before (n=16). In the group I and II, minimum 1 and maximum 2 matings had been carried out at 2-4 daily intervals while in the group III, minimum 1 and maximum 3 matings had been carried out at the same intervals. Besides, 1-3 artificial inseminations have been performed at 2 days intervals in 2 and 5 bitches in the group II and III respectively. Artificial inseminations have done in the Department of Reproduction and Artificial Insemination. To the results of the study, in all bitches had been mated (n=54) pregnancy rate was 83.3% while this ratio was 94.1% (16/17), 80%(16/20), 76.5%(13/17) for the group I, II and III respectively. In the group I, the ceratinisation index was 87.88±1.74% and 87.67±1.85% obtained from the bitches that became pregnant (n=16) and mated (n=17) respectively by the first mating day. The index obtained by the second mating day was determined as 88.36±3.22%. In the group II, the ceratinisation index obtained from the bitches that92 became pregnant (n=16) was 76.0±2.98% by the first mating day, 78.83±2.43% by the second mating day and 73.67±0.88% by he third mating day while this index was determined as 74.10*2.57%, 77.86±2.46% and 73.67±0.88% for all the bitches that have mated (n=20) by the first, second and third mating day respectively. In the group III, the ceratinisation index was 81.46±1.55% for the bitches that became pregnant (n=13) by the first mating day and 78.53±1.97% for the bitches that have mated (n=17) by the same day. By the second mating day, the index was determined as 84.36±2.13% and 78.5±3.26% while 87.0±5.57% and 82.25±6.17% by the third mating day for the bitches that became pregnant and have mated respectively. In group I, ceratinisation index was determined as 87%, 89.25% and 87.46% coincidence with C2, C3 and C4 of progesterone values respectively.