Genital kozmetik cerrahi uygulanan kadınlarda beden imajı ve cinsel doyumun değerlendirilmesi
Evaluation of body image and sexual satisfaction in women undergoing genital cosmetic surgery
  1. Tez No: 910910
  2. Yazar: HİLAL ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KILIÇÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu tezin amacı, genital kozmetik cerrahi operasyonunu uygulanan kadınların genital benlik algısı, sağlık durumu ve genel yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve bu bağlamda elde edilen bulgularla literatüre katkı sağlamaktır. Böylelikle, genital kozmetik cerrahi geçiren hastaların ameliyat öncesi (PreOp) ve sonrası (PostOp) süreçlerdeki estetik, psikolojik ve sosyal memnuniyet düzeylerini Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği (KGBIÖ) kullanarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ocak 2020 ile Aralık 2023 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Jinekoloji Bölümü'ne başvuran ve bu yıllar içinde opere edilen hastaların elektronik kayıtlarının retrospektif olarak incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Hasta verilerine hastane otomasyon sistemi üzerinden erişilmiş, eksik bilgiler hastaların sistemde kayıtlı telefon numaraları aracılığıyla tamamlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, labioplasti operasyonu geçiren kadınların PreOperatif ve PostOperatif süreçte genital benlik algılarındaki değişimler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Labioplasti operasyonu geçiren toplam 203 kişinin verisi incelenerek iletişim kurulmaya çalışılmıştır. Bu kişilerden 103'ü çalışmaya katılmayı kabul etmiş, 64 kişiye kayıtlı telefon numaraları aracılığıyla ulaşılamamış, 15 kişi virgo oldukları için çalışmaya dahil edilmemiş ve 21 kişi çalışmaya katılmayı reddetmiştir. Analizler, yalnızca çalışmaya katılım sağlayan 103 bireyin verileri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ameliyat olan hastaların %49,5'i labioplasti dışında en az bir ek cerrahi müdahale geçirmiştir. Ameliyat sonrası verilerde, tüm değerlendirme maddelerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar gözlenmiştir. Özellikle, içsel benlik algısını ifade eden“Cinsel bölgemden genel olarak memnunum”ve“Cinsel bölgemin dış görünüşünden memnunum”ifadelerinde belirgin bir iyileşme görülmüştür. Bunun yanında, dışsal benlik algısını yansıtan“Eşimin/partnerimin cinsel bölgeme bakması konusunda memnunum”ve“Cinsel bölgemin genel olarak görevlerini iyi yaptığını düşünüyorum”ifadelerinde ameliyat sonrası ortalamaların yükselmesi, hastaların partner algısı ve fonksiyonel memnuniyetlerindeki olumlu değişimi desteklemiştir. Ameliyat sonrası standart sapma değerlerindeki azalma ise, memnuniyet düzeylerindeki bireysel farklılıkların azaldığını ve daha tutarlı bir memnuniyet düzeyi sağlandığını ortaya koymuştur. Sonuç: Labioplasti operasyonunun hastaların içsel ve dışsal benlik algıları üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etki yarattığı belirlenmiştir. Ameliyat sonrası görünüş, utanç ve duygusal memnuniyet gibi faktörlerdeki anlamlı değişimler, operasyonun hastaların psikososyal durumlarında güçlü bir dönüşüm sağladığını göstermektedir. Bu bulgular, labioplasti ameliyatlarının yalnızca estetik değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyal faydalarını da vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This dissertation focuses on evaluating the effects of labiaplasty on women's genital self-image, health status and general quality of life and contributing to the literature with the findings obtained in this context. Thus, the aim of this study was to evaluate the aesthetic, psychological and social satisfaction levels of patients who underwent labiaplasty operation in the PreOperative (PreOp) and PostOperative (PostOp) periods using the Female Genital Self-Image Scale (FGSSI). Materials and Methods: This study was conducted by retrospectively examining the electronic records of patients who applied to the Gynecology Department of the Obstetrics and Gynecology Clinic of Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Health Practice and Research Center between January 2020 and December 2023 and who underwent surgery within these years. Patient data were accessed through the hospital automation system, and missing information was completed through the phone numbers of the patients registered in the system. Within the scope of this thesis, the changes in the genital self-perception of women who underwent labiaplasty operation in the PreOperative and PostOperative period were statistically evaluated. Results: The data of a total of 203 women who underwent labiaplasty were analyzed and contact was attempted. Of these, 103 people agreed to participate in the study, 64 people could not be reached through their registered phone numbers, 15 people were not included in the study because they were virgo, and 21 people refused to participate in the study. Analyses were performed only on the data of 103 individuals who participated in the study. Of the operated patients, 49.5% had at least one additional surgical intervention other than labiaplasty. In the PostOperative data, statistically significant increases were observed in all assessment items. In particular, a significant improvement was observed in the statements“I am generally satisfied with my sexual area”and“I am satisfied with the external appearance of my sexual area”expressing internal self-perception. In addition, the increase in PostOperative averages in the statements“I am satisfied with my spouse/partner taking care of my sexual area”and“I think that my sexual area generally performs its duties well”, which reflect the external self-perception, supported the positive change in patients' partner perception and functional satisfaction. The decrease in PostOperative standard deviation values revealed that individual differences in satisfaction levels decreased and a more consistent satisfaction level was achieved. Conclusion: Labiaplasty had a positive and statistically significant effect on patients' internal and external self-perceptions. Significant PostOperative changes in factors such as appearance, shame and emotional satisfaction indicate that the operation provided a strong transformation in the psychosocial status of the patients. These findings emphasize not only the aesthetic but also the psychological and social benefits of labiaplasty surgeries.