B sınıfı bir binek aracında B sütunu parçasının yan kapılara entegrasyonu ve rijit direğe yandan eğimli çarpma analizi
Integration of B pillar into side doors in a B segment passenger car and oblique pole side impact analysis
- Tez No: 910916
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ELDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde otomotiv sektörü kritik bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Teknolojinin hızla gelişmesi, fosil yakıtların tükenmeye başlaması ve toplumların çevreye karşı daha duyarlı hale gelmesiyle beraber elektrikli otomobiller hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden biri olan batarya teknolojilerindeki gelişmeler bu kritik eşiğin aşılmasında önemli rol oynamıştır. Elektrikli otomobillerle beraber araç tasarımlarına etki eden birçok parametre değişmiş ve bu da araç tasarımlarına etki etmiştir. Avrupa pazarı binek araç satışlarında, B segmenti binek araçlar C segmenti binek araçlar ile beraber en büyük pazar payına sahip araç sınıfı olma özelliği taşımaktadır. B segmenti araçlar boyutları itibariyle üst segmentteki araçlara kıyasla daha az konforlu olmaktadır. Özellikle ikinci sıra koltukta seyahat eden yolcular için yeterli diz mesafesi bulunmamakta ve iniş biniş sırasında B sütunu ciddi engel oluşturmaktadır. Bu nedenlerle bu çalışmada B segmenti araçlarda daha yenilikçi bir tasarım ortaya çıkarmak, araç yaşam hacmini arttırmak, iniş biniş ergonomisini iyileştirmek, ağırlık ve maliyet azaltmak hedeflenmiştir. Bu amaçla araç mimarisine etki eden konfor, güvenlik ve yasal gereklilikler gibi en önemli parametreler incelenmiş, tüm bu parametrelerle beraber Icem Surf ve Catia yazılımları kullanılarak binek bir aracın gövde ve şasi tasarımı yapılmıştır. Günümüz araçlarına kıyasla en önemli yenilik olarak B sütununun yan kapılara entegrasyonu sağlanmıştır. B sütunu yapısal olarak önemli fonksiyonları üzerinde taşımaktadır. Bu fonksiyonlardan en önemlisi şüphesiz tüm şasi ile beraber bir kafes yapı oluşturarak şasi üzerinde oluşan yükleri taşımaktır. B sütunu aynı zamanda bir kaza anında araç içerisindeki yaşam alanının korunmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenlerle B sütununun yan kapılara entegrasyonu sırasında oluşabilecek geometrik problemlerle beraber yandan çarpma durumunda oluşabilecek problemlerde incelenmiş ve tüm bunlara bir bütün halinde çözümler geliştirilmiştir. B sütununun yandan çarpma durumunda gösterdiği etkiyi kıyaslayabilmek amacıyla hem B sütunlu hem de B sütunsuz araçların sonlu elemanlar modeli Visual Mesh yazılımı ile oluşturulmuştur. Sonrasında Pam-Crash yazılımı ile rijit direğe yandan eğimli çarpma analizi koşturulmuş ve sonuçlar kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The automotive industry is going through a critical transformation process. As technology rapidly develops, fossil fuels begin to run out, and societies become more sensitive to the environment, electric cars have become increasingly widespread. Developments in battery technologies, one of the biggest obstacles to the widespread use of electric cars, have played an important role in overcoming this critical threshold. With electric cars, many parameters affecting vehicle designs have changed and this has affected vehicle designs. B segment passenger cars and C segment passenger cars are the vehicle classes with the largest market share in Europe. B segment vehicles are less comfortable than upper segment vehicles due to their size. There is not enough legroom for passengers traveling in the second row seat in particular, and the B pillar poses a serious obstacle when getting in and out. For these reasons, this study aims to create a more innovative design in B segment vehicles, increase vehicle living space, improve boarding and getting in ergonomics, and reduce weight and cost. For this purpose, the most important parameters affecting the vehicle architecture, such as comfort, safety and legal requirements, were examined, and a vehicle design was made using Icem Surf and Catia software together with all these parameters. The most important innovation compared to today's vehicles was the integration of the B pillar into the side doors. The B-pillar carries important structural functions. The most important of these functions is undoubtedly to carry the loads formed on the chassis by forming a cage structure with the entire chassis. The B-pillar also plays an important role in protecting the living space inside the vehicle in the event of an accident. For these reasons, the geometric problems that may occur during the integration of the B-pillar to the side doors and the problems that may occur in the event of a side impact have been examined and solutions have been developed for all of these as a whole. In order to compare the effect of the B-pillar in the event of a side impact, finite element models of both B-pillar and non-B-pillar vehicles were created with Visual Mesh software. Afterwards, side impact analysis was run with Pam-Crash software and the results were compared.