Sodıum laurate ile oluşturulmuş tromboanjitis obliterans (TAO) modelinde levosimendan uygulamasının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of levosimendan in the thromboangiitis obliterans (TAO) model formed with sodium laurate
- Tez No: 910941
- Danışmanlar: PROF. NİLGÜN BOZBUĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Winiwarter-Buerger Sendrumu ya da Buerger Hastalığı olarak da bilinen Tromboanjitis Obliterans; orta ve küçük boyuttaki arter, ven ve yandaş sinirlerin segmenter, enflamatuvar tutulumu ile seyreden oluşum mekanizması halen net şekilde ortaya konulabilmiş olamayan, nonaterosklerotik bir hastalıktır. Patofizyolojisinde tütün kullanımı ile tetiklenebileceği öne sürülen immün süreç ile başlayan, arter ve venlerde akut inflamasyon ve trombüs formasyonu patolojik bulgu olarak yer alır. Tedavisinde antienflamatuvar, antikoagülan ve bazı vazodilatörler kullanılmaktadır. Çalışmamamızın amacı oluşturacağımız TAO modelinde enflamatuvar ve trombotik yolaklar üzerinden hastalağın şiddetine, aynı zamanda periferik bir vazodilatatör olan kalsiyum kanal duyarlaştırıcı Levosimendan (Simdax®, Daiichi Sankyo, Japan) etkisini biyokimyasal ve immünohistokimyasal veriler ile gözlemlemek olarak öngörülmüştür. Literatürde Levosimendan periferik vazodilatasyon mekanizması üzerinden TAO etkilerinin gözlemlendiği bir çalışma olmadığından, çalışmamızdan anlamlı sonuçlar elde ettiğimiz takdirde kardiyak olarak geniş kullanım alanlarına ulaşmış olan Levosimendan, Buerger hastaları için alternatif ve yeni bir tedavi olarak düşünülebilecektir. Materyal Metot: Proje için ortalama ağırlıkları 280-320 g olan 24 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan rastgele 4 guba ayrılmıştır. 1. grup kontrol grubu (cerrahi girişim yapılmış ancak işlem yapılmamış), 2. grup TAO grubu, 3. grup TAO+düşük doz Levosimendan (Simdax®, Daiichi Sankyo, Japan), 4. grup TAO+yüksek doz Levosimendan grubudur. Tüm sıçanların femoral arterleri cerrahi insizyon kullanılarak eksplore edilmiştir. Femoral arter proksimaline yerleştirilen arteriyel klemple femoral arterin kan akımı engellenmiştir. Ardından 1. gruba 0,1 cc salin enjekte edilip kapatılmıştır. 2. , 3. ve 4. gruptaki tüm hayvanlara 10mg/cc de olacak şekilde dozu ayarlanmış olan Sodium Laurate-Salin solüsyonundan her birine 0,1 cc olacak şekilde enjekte edilmiştir. Arteriyel klempler 15 dk bekletildikten sonra kaldırılmıştır. 3. gruptaki sıçanlara Sodium Laurate injeksiyonunu takiben 2. saatte Levosimendan düşük doz (12 mcg/kg %0,5 dekstroz 10cc ile) ve 4. gruptaki sıçanlara Levosimendan yüksek doz (24 mcg/kg %0,5 dekstroz 10cc ile) intraperitoneal enjekte edilmiştir. Sonraki 7 gün boyunca Levosimandan uygulaması (düşük doz Levosimendan grubu ve yüksek doz Levosimandan grubu için) aynı doz ve uygulama şekli ile devam edilmiştir. 1 hafta boyunca yapılan günlük gözlemler ile TAO oluşumu tüm sıçanlar için sınıflandırılmıştır. 1 hafta sonra tüm hayvanlar sakrifiye edilmek üzere tekrar anestezi altına alınmıştır. Sıçanların femoral arter dokularından biyopsi ile yapılan immünohistokimyasal incelemelerle MMP-3 (matrix metalloproteinase-3), MMP-9 (matrix metalloproteinase-9), ICAM-1 (intracelluler adhesion molecule-1), VCAM-1 (vascular cell adhesion molecule-1) bakılmıştır. Biyokimyasal olarak sıçanların plazmalarında RAGE (receptor for advanced glycationend proudocts), ET1 (endothelin 1), TXB2 (tromboksan B2), 6K-PGF1-alfa (6-ketoprostoglandin F1-alfa), HMGB1 (high mobility group box protein 1) düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgular: TAO oluşturulan sıçanların serum örneğinde kontrol sıçanlara göre, RAGE %51; Endotelin-1 %58; Tromboksan B2 %57 oranında artış, buna karşılık 6K-PGF1-alfa ve HMGB1 düzeylerinde bir değişiklik saptanmadı. TAO+DD tedavi grubu serum örnekleri, kontrol grubundaki sıçanlar ile karşılaştırıldığında RAGE, Endotelin-1, Tromboksan B2, 6K-PGF1-alfa ve HMGB1 düzeylerinde bir değişiklik saptanmadı. Oysa; TAO oluşturulan sıçanlara göre; RAGE %43; Endotelin-1 %80; Tromboksan B2 %57 oranında azalış, buna karşılık 6K-PGF1-alfa ve HMGB1 düzeylerinde bir değişiklik saptanmadı. TAO+YD tedavi grubunda, kontrol grubundaki sıçanlar ile karşılaştırıldığında Endotelin-1 düzeylerinde anlamlı bir artış görülürken, RAGE, Tromboksan B2, 6K-PGF1-alfa ve HMGB1 düzeylerinde bir değişiklik saptanmadı. TAO oluşturulan sıçanlara göre; RAGE %57; Tromboksan B2 %67 oranında azalma, buna karşılık Endotelin 1, 6K-PGF1-alfa ve HMGB1 düzeylerinde bir değişiklik saptanmadı. Düşük doz tedavi grubunun biyokimyasal ve morfolojik olarak tedaviye yanıtının yüksek doz grubuna kıyasla daha iyi olduğunu, bununla beraber her iki tedavi grubunda da tedaviye yanıtın iyi olduğunu gözlemledik. TAO oluşturulan grupta, gözlemlenen immünohistokimyasal incelemelerde femoral arter çeperinde enflamatuvar (yangılı) belirteçler olan MMP3, MMP9, ICAM ve VCAM tutulumunu gözlemledik. Sonuç: Sonuç olarak; elde etiğimiz biyokimyasal, immünohistokimyasal veriler ve gözlemlediğimiz morfolojik bulgular ile Levosimendanın TAO tedavisinde etkinliğinin olumlu olduğunu gözlemledik. Çalışmamızın; TAO'nun tedavisinde Levosimendan etkinliğinin araştırılması ve doz çalışmalarının yapılması için düzenlenecek olan farklı ve yeni çalışmalara olumlu veriler sağladığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Thromboangitis Obliterans, also known as Winiwarter-Buerger Syndrome or Buerger's Disease; It is a non-atherosclerotic disease with segmental, inflammatory involvement of medium and small sized arteries, veins and companion nerves, the formation mechanism of which has not been clearly revealed yet. In its pathophysiology, acute inflammation and thrombus formation in arteries and veins, which start with the immune process that is suggested to be triggered by tobacco use, are pathological findings. Anti-inflammatory, anticoagulants and some vasodilators are used in TAO treatment. Our study aims to observe the effect of calcium channel sensitizer Levosimendan (Simdax®, Daiichi Sankyo, Japan), which is a peripheral vasodilator, on the severity of the disease through the inflammatory and thrombotic pathways in the TAO model we will create, with biochemical and immunohistochemical data. There is no study in the literature in which the effects of Levosimendan on TAO through peripheral vasodilation mechanism are observed. If we obtain meaningful results from our study, Levosimendan, which has reached wide areas of cardiac use, can be considered as an alternative and new treatment for Buerger patients. Material and Methods: For the project, 24 male Wistar Albino rats with an average weight of 280-320 g were randomly divided into 4 groups. 1st group was sham-operated, 2nd group was the TAO group, 3rd group was the TAO+low dose Levosimendan (Simdax®, Daiichi Sankyo, Japan), 4th group was the TAO+high dose Levosimendan (Simdax®, Daiichi Sankyo, Japan). The femoral arteries of all rats were exposed using a surgical incision. The blood flow of the femoral artery was prevented by an arterial clamp placed proximal to the femoral artery. Then, 0.1 cc saline was injected into the 1st group and closed. All animals in groups 2, 3 and 4 were injected with 0.1 cc of Sodium Laurate-Saline solution adjusted at 10mg/cc to each animal. Arterial clamps were removed after 15 min. Rats in groups 3 and 4 were injected intraperitoneally with a low dose of Levosimendan(12 mcg/kg with 0.5% dextrose 10cc) and a high dose of Levosimendan(24 mcg/kg with 0.5% dextrose 10cc) at the 2nd hour following Sodium Laurate injection. For the next 7 days, Levosimendan administration (for the low-dose Levosimendan group and high-dose Levosimandan group) was continued with the same dose and administration method. The TAO formation was classified for all rats by daily observations for 1 week. After 1 week, all animals were again anesthetized to be sacrificed. MMP-3 (Matrix metalloproteinase-3), MMP-9 (Matrix metalloproteinase-9), Intracellular adhesion molecule-1 (ICAM-1), Vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1) were examined by immunohistochemical examinations on femoral artery tissues. RAGE (receptor for advanced glycationend proudocts), ET1 (endothelin 1), TXB2 (thromboxane B2), 6K-PGF1-alpha (6-ketoprostoglandin F1-alpha), HMGB1 (high mobility group box protein 1) levels in plasma were measured by ELISA method biochemically. Results: In the serum sample of TAO induced rats, compared to control rats, RAGE was 51%; Endothelin-1 58%; Thromboxane B2 increased by 57%, whereas 6K-PGF1-alpha and HMGB1 levels did not change. When the serum samples of TAO+LD treatment group were compared with the rats in the control group, no change was detected in the levels of RAGE, Endothelin-1, Thromboxan B2, 6K-PGF1-alpha and HMGB1. Whereas; Compared to the TAO group; RAGE 43%; Endothelin-1 80%; There was a 57% decrease in thromboxane B2, but no change in 6K-PGF1-alpha and HMGB1 levels. While a significant increase was observed in Endothelin-1 levels in the TAO+HD treatment group compared to the rats in the control group, no change was found in the levels of RAGE, Thromboxan B2, 6K-PGF1-alpha and HMGB1. RAGE 57%; Thromboxane B2 decreased by 67%, whereas Endothelin 1, 6K-PGF1-alpha and HMGB1 levels did not change. We observed that the biochemical and morphological response of the low-dose treatment group to the treatment was better than the high-dose group, however, the response to the treatment was good in both treatment groups. In the observed immunohistochemical examinations in the TAO group, we observed the uptake of inflammatory markers MMP3, MMP9, ICAM and VCAM in the vessel wall. Conclusion: As a result; With the biochemical and immunohistochemical data we obtained and the morphological findings we observed, we showed that the efficacy of Levosimendan in the treatment of TAO is positive. Our work; We think that it provides positive data for the investigation of the efficacy of Levosimendan in the treatment of TAO and new studies to be organized for dose studies.