Manisa yöresindeki kanatlı hayvancılık işletmelerinin ısı gereksiniminin güneş radyasyonundan karşılanma potansiyeli
The potential of meeting the heat requirement of poultry farms in the Manisa region from solar radiation
  1. Tez No: 910958
  2. Yazar: İBRAHİM KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN BURAK ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji kaynaklarımızın risk altında olduğu bilinmektedir. Her geçen yıl bu kaynaklarımız giderek azalmaya devam etmektedir. Aslında en büyük enerji kaynağımız güneştir. Güneş enerjisinin temiz, güvenilir ve sınırsız bir kaynak olması göz önüne alındığında bu enerjiden daha fazla faydalanma talebi artmaktadır. Sanayi, hizmet ve tarım gibi birçok farklı sektör de en önemli ihtiyaçların başında enerji gelmektedir. Tarım sektörü içerisinde hayvansal üretim özellikle de kanatlı yetiştiriciliğinde enerji ihtiyacı en önemli unsurların başında gelmektedir. Bu çalışmamızda Manisa İli Akhisar ilçe sınırları içinde yer alan kümeslerde yetiştirilen kanatlı yetiştiriciliğin de özellikle soğuk mevsimlerde oluşan ısınma ihtiyacı, sıcak mevsimlerde ise soğutma ihtiyacı, aydınlatma ihtiyacı, sulama ve beslenme ihtiyacı ile işletmedeki diğer alanlarda oluşan enerji ihtiyacının karşılanmasında güneş enerjisinin kullanılabilirliğinin incelenmesi ve bu yolla enerji maliyetlerinde oluşacak düşüşün belirlenmesi amaçlanmıştır Bu amaçla materyal olarak seçilen işletmenin daha önceki yıllarda oluşan enerji gereksinimleri incelenmiş, enerji gereksinimleri, enerji kayıpları (ısıtma, soğutma ve aydınlatma gibi) incelenerek analiz edilmiştir. İşletmede en büyük enerji gereksiniminin oluştuğu Aralık – Mart ayları arasındaki ısıtma ihtiyacının güneş enerjisiyle karşılanma durumu incelenmiş ve enerji maliyeti üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda ilgili dönemdeki enerji ihtiyacının % 53 güneş enerjisinden karşılanabileceği ve enerji maliyetinde yaklaşık % 76 tasarruf sağlanabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is now widely acknowledged that our energy resources are under threat, both in Turkey and globally. These resources are in decline year on year. Indeed, the sun represents our most significant energy source. In light of the fact that solar energy is a clean, reliable and limitless source, there is a growing demand for its increased utilisation. Energy is a fundamental requirement in a multitude of sectors, including industry, services and agriculture. In the context of the agricultural sector, the production of animals, particularly poultry, represents a significant energy requirement. The objective of this study is to examine the potential of solar energy in meeting the energy needs of poultry farming in poultry houses located within the borders of Akhisar district of Manisa province. In particular, the study will investigate the applicability of solar energy for heating, cooling, lighting, irrigation and nutrition, as well as other energy requirements of the poultry farming enterprise. Additionally, the study will assess the potential for reducing energy costs through the utilisation of solar energy. In order to achieve this, the energy requirements of the enterprise selected as material in previous years were examined. This entailed an investigation into the energy requirements and energy losses (such as heating, cooling and lighting) and an analysis of the findings. The objective of this study was to examine the potential of solar energy to meet the heating needs of an enterprise between December and March, when the largest energy requirement occurs. In addition, the aim was to ascertain the effect of solar energy on energy costs. The study revealed that solar energy could meet 53% of the energy need in the relevant period and achieve approximately 76% savings in energy costs.