Ortaokul öğrencilerinin kaba motor becerigelişim düzeylerinin incelenmesi
Gross motor skills of middle school studentsexamining development levels
- Tez No: 910959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA AYDUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çocukların sağlıklı büyüyüp gelişebilmeleri için genetik özelliklerin yanı sıra sağlıklı yaşam koşullarına da sahip olmaları gerekmektedir. Çocukların sağlıklı bireyler olabilmeleri açısından eğitim süreci oldukça önemlidir. Bu eğitim sürecinde yer alan motor gelişim, çocukların fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal yönden sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmelerinde kritik bir role sahiptir. Ortaokul dönemindeki öğrencilerin, motor becerilerin hızlı bir şekilde geliştiği ve pekiştirildiği bir dönemdir. Bu yaş grubunda motor gelişim, çocukların günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmelerinde, akademik becerilerini kazanmalarında ve akranlarıyla etkili iletişim kurmalarında önemli katkılar sağlar. Bu çalışmanın amacı İstanbul ilinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören öğrencilerin Kaba Motor Beceri düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklem grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da bir ortaokulda öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini okulda bulunan sınıflardan tesadüfî örnekleme tekniği ile seçilen 20 kız, 20 erkek olmak üzere toplam 40 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma veri toplama aracı olarak, öğrencilerin kaba-motor beceri düzeylerini ölçmek için Dale Ulrich (2015) tarafından geliştirilmiş olan“Kaba-Motor Beceri-Gelişim Testi (TGMD3)”kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için, veriler Excel programı ile bilgisayara aktarılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlenmesi ve değerlendirilmesi için SPSS paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre beşinci sınıf öğrencilerinin en iyi yapabildiği beceriler“ayakla tekme atma ve ”top sürme“ iken, yapamadıkları beceri ise ”Topu Yakalama becerisidir. Altıncı sınıf öğrencilerinin en iyi yaptığı beceriler“Ayakla Top Sürme”,“20 Metre Koşma”ve“Ayakla Vuruş ”iken, yapamadıkları beceri ise“ Duran Topa Sopayla Vuruş ”ve“Durarak Uzun Atlama”becerileridir. Cinsiyete göre sonuçlara baktığımızda; erkek ve kız öğrencilerin“Durarak Uzun Atlama”ve“ Ayakla Vuruş”becerilerinin benzer seviyelerde görüldüğü tespit edilmiştir. Mann-Whitney U analizi sonuçlarına göre cinsiyet değişkeni ve sınıf farklılıklarının motor gelişim test sonuçlarında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Beşinci ve Altıncı sınıf seviyelerinde kız ve erkek öğrenciler arasında motor gelişim becerilerinin açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda farklı yaş gruplarına sahip olan bireylere de bu çalışma uygulanabilir. Farklı coğrafi bölgelerde eğitim gören örneklem grublarının sayısı arttırılıp veri tabanının da güçlü olması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In order for children to grow and develop healthily, they must have healthy living conditions as well as genetic characteristics. The education process is very important for children to become healthy individuals. The motor development involved in this educational process has a critical role in the healthy growth and development of children physically, cognitively, socially and emotionally. It is a period in which secondary school students' motor skills develop and consolidate rapidly. In this age group, motor development makes significant contributions to children's ability to perform daily life activities, acquire academic skills and communicate effectively with their peers. The aim of this study is to examine the Gross Motor Skill levels of students studying in a secondary school in Istanbul. The sample group of the study consisted of students studying in a secondary school in Istanbul in the 2023-2024 academic year. The sample of the research consisted of a total of 40 students, 20 girls and 20 boys, selected by random sampling technique from the classes in the school. As a research data collection tool, the“Gross-Motor Skill-Development Test (TGMD-3)”developed by Dale Ulrich (2015) was used to measure students' gross-motor skill levels. For data analysis in the research, the data was transferred to the computer with the Excel program. SPSS package program was used for statistical analysis and evaluation of the data. According to the results of the research, the skills that fifth grade students can do best are“kicking with foot”and“dribbling”, while the skill they cannot do is“Catching the Ball”. While the skills that sixth grade students do best are“Dribbling with foot”,“20 Meters Running”and“Kicking with Foot”, the skills they cannot do are“Hitting a Stationary Ball with a Stick”and“Standing Long Jump”. When we look at the results by gender; It was determined that the“Standing Long Jump”and“Foot Kicking”skills of male and female students were at similar levels. According to the Mann-Whitney U analysis results, it was determined that there was no significant difference in the motor development test results of gender variables and class differences. There was no significant difference in motor development skills between male and female students at the fifth and sixth grade levels. In line with the research results, this study can also be applied to individuals of different age groups. It may be recommended to increase the number of sample g