Akne vulgarı̇s hastalarında GDF-15 düzeyı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇ ve hastalık şiddeti ile korelasyonunun saptanması
Evaluation of GDF-15 levels in patients with acne vulgaris and determination of its correlation with disease severity
- Tez No: 910970
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM DİNÇER ROTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akne vulgaris derinin pilosebase ünitesinin kronik inflamatuar hastalığıdır ve etyopatogenezinde sebum üretiminde artış, foliküler hiperkeratinizasyon, Cutibacterium acnes (C.acnes) kolonizasyonu ve inflamasyon rol alır. Büyüme farklılaşma faktörü-15 (GDF-15) ise dokularda fizyolojik olarak bulunabilmekle birlikte, birçok patolojik durumda ve sistemik inflamasyonda seviyesi artmaktadır. Bu çalışmada inflamasyon ve stres yanıtında rol oynayan bir sitokin olan GDF-15'in inflamatuar bir hastalık olan akne vulgaris patogenezindeki olası etkilerini değerlendirmek ve akne vulgaris şiddeti ile korelasyonunu saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Çalışmamız, Ufuk Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve akne vulgaris tanısı almış 18-65 yaş arası 89 hasta ile 80 sağlıklı kontrolü kapsamaktadır. Katılımcıların demografik bilgileri, kilo, bel çevresi, vücut kitle indeksi (VKİ) ve akne şiddetleri Global Akne Derecelendirme Sistemi (GADS) ile değerlendirilmiştir. Serum GDF-15 düzeyleri, açlık insülin, açlık kan şekeri, insülin direnci ve lipid profilleri 12 saatlik açlık sonrası alınan kan örneklerinden biyokimyasal analizler ile incelenmiştir. Bulgular : Çalışmamıza 89 akne hastası ve 80 kontrol olmak üzere toplam 169 kişi dahil edildi. Hasta grubunda 59 kadın ve 30 erkek; kontrol grubunda 53 kadın ve 27 erkek mevcut idi. Hasta grubunun yaş ortalaması 25±4 yıl (18-41); kontrol grubunun ise 26±4 yıl (19-35) idi. Hasta grubunda serum GDF-15 düzeyi ortalaması 1369,29±451,59 pg/mL (491,67-2675,00); kontrol grubunda serum GDF-15 düzeyi ortalaması 1627,50±642,28 pg/mL (616,67-3800,00) idi. Gruplar arasında serum GDF-15 düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p=0,003). Hasta grubunda GADS ile GDF-15 düzeyi arasında korelasyon saptanmadı (r=0,009, p=0,931). Sonuç : Çalışmamız GDF-15'in akne vulgaris patofizyolojisindeki yerini ve akne şiddeti ile ilişkisini ortaya koymayı amaçlayarak inflamasyon üzerinde düzenleyici rolü olan bu molekülün akne vulgariste, metabolik ve inflamatuar süreçlerde etkili bir biyobelirteç olabileceğini ve akne vulgariste koruyucu bir rolü olabileceğini vurgulamaktadır. İleri çalışmalar GDF-15'in akne vulgaris ile ilişkisini ve tedavi süreçlerindeki rolünü daha iyi anlamayı sağlayabilir. Anahtar kelimeler : Akne vulgaris, GDF-15, Global Akne Derecelendirme Sistemi
Özet (Çeviri)
Aim : Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the pilosebaceous unit of the skin, and its etiopathogenesis involves increased sebum production, follicular hyperkeratinization, Cutibacterium acnes (C.acnes) colonization, and inflammation. Although growth differentiation factor-15 (GDF-15) is physiologically present in tissues, its levels increase in many pathological conditions and systemic inflammation. This study aims to evaluate the potential effects of GDF-15, a cytokine involved in inflammation and stress response, on the pathogenesis of acne vulgaris, an inflammatory disease, and to determine its correlation with the severity of acne vulgaris. Materials and Methods : Our study included 89 patients aged 18–65 years who were diagnosed with acne vulgaris and attended the outpatient clinic of Ufuk University Department of Dermatology and Venereology, as well as 80 healthy controls. Demographic information, weight, waist circumference, body mass index (BMI), and acne severity were evaluated using the Global Acne Grading System (GAGS). Serum GDF-15 levels, fasting insulin, fasting blood glucose, insulin resistance, and lipid profiles were analyzed through biochemical methods using blood samples collected after a 12-hour fasting period. Results : A total of 169 individuals, including 89 acne patients and 80 controls, were included in our study. The patient group consisted of 59 females and 30 males, while the control group included 53 females and 27 males. The mean age of the patient group was 25±4 years (18-41), and that of the control group was 26±4 years (19-35). The mean serum GDF-15 level in the patient group was 1369.29±451.59 pg/mL (491.67-2675.00), whereas it was 1627.50642.28 pg/mL (616.67-3800.00) in the control group. A statistically significant difference was found in serum GDF-15 levels between the groups (p=0.003). No correlation was detected between GADS and GDF-15 levels in the patient group (r=0.009, p=0.931). Conclusion : Our study highlights the potential role of GDF-15 in the pathophysiology of acne vulgaris and its relationship with acne severity, emphasizing that this molecule, known for its regulatory role in inflammation, may serve as a biomarker effective in the metabolic and inflammatory processes of acne vulgaris and may play a protective role in this condition. Further studies could provide a better understanding of the relationship between GDF-15 and acne vulgaris and its role in treatment processes.