4-5 yaş çocuğa sahip annelerin çocuklarıyla iletişim kurma becerileri ile çocukların davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between communication skills of mothers with 4-5 year old children and children's behavioral problems
  1. Tez No: 910974
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALUK YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, 4-5 yaş çocuğa sahip annelerin çocuklarıyla iletişim kurma becerileri ile çocukların davranış problemleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Anadolu yakasında yaşayan ve okul öncesi eğitim kurumuna devam etmekte olan 4-5 yaş aralığında çocuğa sahip 20-45 yaş aralığındaki 150 anne oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Okul Öncesi Davranış Sorunları Tarama Ölçeği ve Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Korelasyon analizi sonuçları, annelerin iletişim becerileri ile çocukların davranış problemleri arasında negatif yönlü güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Regresyon analizi sonuçları, annelerin konuşma, dinleme, mesaj iletme ve empati becerilerinin çocukların davranış problemleri üzerinde anlamlı ve negatif yönde bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Fark testleri sonucunda, erkek çocukların kız çocuklarına göre daha fazla davranış problemi sergilediği tespit edilmiştir. Diğer taraftan, annelerin iletişim becerileri ve çocukların davranış problemlerinin; annenin yaşı, öğrenim durumu, çalışma durumu, algılanan gelir düzeyi ile çocuğun kardeş sayısı, doğum sırası ve okul öncesi eğitim süresi gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the communication skills of mothers with 4-5 year old children and their children's behavioral problems. The sample of the study consisted of 150 mothers aged 20-45 years, living on the Anatolian side of Istanbul, who have children aged 4-5 years attending preschool education institutions. Data were collected using a Demographic Information Form, the Preschool Behavior Problems Screening Scale, and the Parent-Child Communication Assessment Tool. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, multiple regression analysis, independent samples t-test, and ANOVA were used for data analysis. Correlation analysis results revealed a strong negative correlation between mothers' communication skills and children's behavioral problems. Regression analysis results showed that mothers' speaking, listening, message delivery, and empathy skills had a significant and negative effect on children's behavioral problems. Additionally, it was found that boys exhibited more behavioral problems compared to girls. On the other hand, no significant differences were found in mothers' communication skills and children's behavioral problems based on demographic variables such as mother's age, education level, employment status, perceived income level, number of siblings, birth order, and duration of preschool education.