Enflüanza hastalarında geçirgen bağırsak sendromu gelişimi ve mukozal immünitenin rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of leaky gut syndrome development in influenza patients and the role of mucosal immunity
- Tez No: 910992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÇAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bağırsak duvarında geçirgenliğin artması birçok alerjik ve otoenflamatuvar hastalığa yol açmaktadır. Gliadin, besinler, çevresel toksinler ve patojen mikroorganizmaların bağırsak duvarında enflamasyon ve hasarlanmaya yol açarak geçirgen bağırsak sendromuna neden olduğu bilinmektedir. Zonulin; bağırsak epiteli arasındaki sıkı bağlantıların ana düzenleyicisidir ve artan bağırsak geçirgenliğinin insanlardaki tek göstergesidir. Thymus expressed chemokin (TECK) ise esas olarak bağırsak mukozal immünitesinde görevli bir kemokindir. Otoenflamatuvar hastalıkların geçirgen bağırsak sendromu ile ilişkisinin anlaşılmasından sonra, geçirgen bağırsak sendromuna yol açan nedenlerin tespit edilmesi ve insanların bu nedenlerden korunması, aynı zamanda bağırsak geçirgenliğini azaltmaya yönelik tedaviler güncel konular haline gelmiştir. Bu çalışmada, kan zonulin düzeylerini ölçülerek enflüanza virüsünün bağırsak geçirgenliğinde artışa yol açıp açmadığı ve TECK'in bağırsak geçirgenliği üzerine etkisi olup olmadığının araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne Kasım 2023- Mart 2024 tarihleri arasında başvuran 0-18 yaş arasında enflüanza tanısı alan 60 hasta çalışma grubu olarak, aynı dönemde tamamen sağlıklı, ek hastalığı olmayan, sağlam çocuk polikliniğine başvuran 60 çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen kanlar santrifüj edildikten sonra çalışma gününe kadar derin dondurucuda muhafaza edilmiştir. Hedeflenen sayıya ulaşıldığında serum örnekleri test prosedürlerine uygun şekilde zonulin ve TECK düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler uygun istatistiksel testler ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada dahil edilme kriterlerini karşılayan 118 katılımcının verileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Increased permeability in the intestinal wall leads to many allergic and autoinflammatory diseases. Gliadin, nutrients, environmental toxins, and pathogenic microorganisms are known to cause inflammation and damage to the intestinal wall, causing leaky gut syndrome. Zonulin; It is the main regulator of tight connections between the intestinal epithelium and is the only indicator of increased intestinal permeability in humans. Thymus-expressed chemokine (TECK) is a chemokine that is mainly functionary in intestinal mucosal immunity. After understanding the relationship between autoinflammatory diseases and leaky gut syndrome, identifying the causes of leaky gut syndrome and protecting people from these causes, as well as treatments to reduce intestinal permeability have become current topics. In this study, it was planned to investigate whether influenza virus causes an increase in intestinal permeability by measuring blood zonulin levels and whether TECK has an effect on intestinal permeability. Materials and Methods: Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital, University of Health Sciences included a study group of 60 patients diagnosed with influenza aged 0-18 who applied to the Pediatrics Clinic between November 2023 and March 2024. In the same period, 60 healthy children without any comorbidities who applied to the healthy child outpatient clinic were included as the control group. After centrifugation, the blood obtained from the participants was stored in the deep freezer until the study day. When the target number was reached, zonulin and TECK levels were measured by the ELISA method by the test procedures of serum samples. The obtained data were analyzed with appropriate statistical tests. Results: The data of 118 participants who met the inclusion criteria were evaluated in the study.