Sembolik etkileşimcilik bağlamında Arjantin tangonun 'Un Tango Mas' ve 'Tango Lesson' filmleri üzerinden karşılaştırmalı analizi
The comparative analysis of Argentine tango in the context of symbolic interactionism through the movies 'Un Tango Mas' and 'The Tango Lesson'
- Tez No: 910991
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
“Sembolik Etkileşim Bağlamında Arjantin Tangonun ”Un Tango Más“ Ve ”Tango Lesson“ Filmleri Üzerinden Karşılaştırmalı Analizi”adlı bu tez, bireylerin benliklerini sanat yoluyla nasıl ifade ettiklerini ve bu süreçte benlik algılarının nasıl şekillendiğini anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmada Un Tango Más ve Tango Lesson filmlerindeki karakterlerin sanatsal ifadeleri karşılaştırılarak Arjantin tangonun benlik oluşumundaki yeri incelenmektedir. Çalışma, nitel bir araştırma olup, görsel ve performansa dayalı veri analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Filmlerden seçilen görseller; George Herbert Mead'in benlik teorisi, Herbert Blumer'ın sembol kavramı ve Ervin Goffman'ın performansa dayalı benlik sunumu yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Arjantin tango sanat olgusunda yaratıcılık geliştiren performansa yansıyan benliklerin hem toplumdan-tümel sembolden- hem de bireylerin kendi algılarından-tikel sembolden- beslendikleri; fakat toplumun ve zihnin etki derecesinin bilinmezliği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“A Comparative Analysis of Argentine Tango in the Context of Symbolic Interactionism through the Movies 'Un Tango Más' and 'The Tango Lesson',”aims to explore the ways in which individuals express their identities through art and examines the formation of self-perception within this expressive process. Within this framework, the study investigates the role of Argentine tango in the formation of self by analyzing and contrasting the artistic expressions of characters in the films Un Tango Más and Tango Lesson. This research is a qualitative approach, utilizing visual and performance-based analysis methods. Visuals selected from the movies were analyzed with the framework of George Herbert Mead's self theory, Herbert Blumer's concept of the symbol and Erving Goffman's performance-based self-presentation approach. The study concludes that the creative selves reflected in performance within the art phenomenon of Argentine tango drawn on both by society- universal symbols- and by individuals' self perceptions -particular symbols-; however, the degree of influence from society and mind remains uncertain.