Yağ asidi etil esterlerinden alkol kullanım belirteci olarak yararlanma
  1. Tez No: 91100
  2. Yazar: FATMA SALİHA KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ (ABACI) KALFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
58 6.ÖZET Herhangi bir olay anında kişinin alkol etkisi altında olup olmadığını saptamak amacıyla çok çeşitli belirteçler kullanılmaktadır. Ancak bu belirteçlerin her birinin tanısal duyarlılık ve/ veya özgüllük açısından kusurları vardır. Alkol alınımını daha net belirtebilecek farklı belirteçlerden birisi yağ asidi etü esteridir. Alkol ahmmından hemen sonra Yağ asidi etil ester miktarları kanda gözlenebilir bir oranda artış göstermektedir. Bu çalışmada yağ asitlerinin metaboliti olan palmitik asit etil ester, araşidonik asit etil ester ve stearik asit etil esterlerinin Adli Bilimler alanında kullanılabilirliğini saptamak amacıyla standardizasyonu gerçekleştirilmeye çalışıldı. Bunun için oluşturulan gruplardaki denekler şu özellikleri taşımaktadır; sağlıklı kişilerden oluşan hiç alkol tüketmeyenler, sağlıklı ve ara sıra alkol tüketenler ve oîkolik tanısı konmuş tedavi altında olan hastalar. YAEE, kişilerin serumlarından katı faz çekitleme yöntemi kullanılarak çekitlenmiş ve bu çekitler GC/MS cihazına enjekte edilmiştir. Çalışmanın sonucunda palmitik asit etil esterlerin kısa süre önce alkol alımmı hakkında bilgi verici olduğu anlaşıldığı gibi, uzun süre sonra dahi, alkol alınımına ilişkin bir belirteç olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
59 7. SUMMARY Acohol is one of the most commonly abused substance. There are many different alcohol markers which can be observed in urine, blood and breath. These markers have some advantages but also disadvantages. One of these that gives information about alcohol intake is fatty acid ethyl esters ( FAEE). In this study a controlled experiment conducted to determine the relationship between alcohol intake and production of fatty acid ethyl ester. Fatty acid ethyl esters were isolated by solid phase exraction method and quantified by GC/MS. Palmitic acid ethyl ester,arachidonic acid ethyl ester and stearic acid ethyl ester were also observed as main products of fatty acid ethyl ester. Results indicate that the palmitic acid ethyl ester was found to be an effective marker to assess alcohol intake and its duration since its consumption.