Lise öğrencilerini bilgilendirmenin madde konusundaki görüşlerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 91101
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
64 ÖZET“AMATEM”tarafından geliştirilen“Uyuşturucu Maddeler ve Bağımlılık Eğitim Paketi”nin etkinliğinin araştırılmasını amaçlayan çalışmamız, 14-18 yaşları arasındaki, 113 erkek, 87 kız olmak üzere toplam 200 Lise II. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Bu eğitim programı, uyuşturucu ile mücadelede, öğrencileri uyuşturucu madde konusunda bilgilendirmek, farkındalıklarını sağlamak, tutum, inanç ve görüşlerini değiştirmek hedeflerine ulaşmayı amaçlamıştır. Verilerin toplanmasında ön ve son anket olarak verilen eğitimin etkinliğini değerlendirmek için hazırlanan“Uyuşturucu Maddeler ve Bağımlılık Eğitim Paketi Değerlendirme Formu”, öğrencilerin verilen eğitim konusundaki düşüncelerini açıklamaları için hazırlanan“Program Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Uyuşturucu Maddeler ve Bağımlılık Eğitim Paketi Değerlendirme Formu'nun ilk ve son uygulamaları arasında, öğrencilere, uyuşturucu madde ile ilgili dört bölümden oluşan bir video filmi gösterilmiştir. Video filmi; Uyuşturucu Maddeler ve Bağımlılığa Genel Bir Bakış, Uyuşturucu Maddelerin Etkileri ve Sonuçları, Karar Vermek ve Davranışlarımız konularını içermektedir. Elde edilen veriler, t-testi ve varyans analizi kullanılarak SPSS programında incelenmiştir. Genel değerlendirmede, öğrencilerin uyuşturucu maddeye bakış açılarının eğitim sonrasında olumlu yönde değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere oranla eğitimden daha fazla yararlandıkları görülmüştür. Materyal hakkındaki fikirleri değerlendirildiğinde öğrencilerin materyali beğendikleri ve verilen eğitimden yararlandıkları düşüncesinde oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY The study in which we were aiming to determine effectiveness of“ Drugs and Drug Abuse Training Program w developed by ”AMATEM“ was carried out with 113 boys and 87 girls, totally 200 highschool students who were attending to II. class. This training program, in contend with drug abuse, aimed to inform students about drugs, as well as to provide awareness of students, and to change their beliefs and opinions. In collecting datas, as preliminary and last questionnaire ”Drugs and Drug Abuse Traning Program Evaluation Form“ devoloped to evaluate the effectiveness of training, and ”Program Evaluation Form“ developed to explore opinions of students were used. Between preliminary and last applications of w Drugs and Drug Abuse Training Program Evaluation Form w students watched a video movie which has four different scenes about drugs. The theme of the movie was ; ”A general point of view about drugs and drug abuse“, w Affects and conclusions of drugs ”, w Decisions and behaviours ". Datas were examined in SPSS programm by using t-test and variance analysis. Generally it was concluded that students' point of view about drugs changed positively after training. It was observed that female students made better use of traning than male students. When evaluating students' opinions about material it was determined that they did like the material and training was usefull for them.