Endodontik tedavili dişlerin restoratif işlemlerinin zorluk derecelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the difficulty levels of restorativeprocedures of endodontic treated teeth
- Tez No: 911003
- Danışmanlar: PROF. DR. SOLEY ARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı endodontik tedavi görmüş dişlere yapılacak restorasyonların zorluk seviyelerinin değerlendirilmesiydi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 654 hastada 1000 adet keser, premolar ve molar diş, yapılan ağız içi ve radyografik muayeneler ile endodontik karmaşıklık ve sonuç, rezidüel vertikal yapı, rezidüel horizontal yapı, restorasyonun marjinal sızdırmazlığı, disiplinler arası koşullar, tedavi planının karmaşıklığı, fonksiyonel ihtiyaçlar, aşınma ve estetik ihtiyaç kriterlerine göre değerlendirilerek 1-6 arasında skorlandı. Bu skorlama sonucu dişlerin restoratif işlemleri kolay, orta ve zor olarak gruplandı. Veriler Kruskal-Wallis ve Dunn Testi kullanılarak analiz edildi. Çalışma sonucunda tüm dişlerin %13,7'si kolay, %36,5'i orta ve %49,8'i zor olarak skorlanmıştır. Bununla birlikte keser grubunda dağılım %13,9 kolay, %50,9 orta, %35,2 zor; premolar grubunda %10,6 kolay, %44,1 orta, %45,3 zor; molar grubunda ise %16,2 kolay, %27,3 orta, %56,6 zor olarak bulunmuştur. Keser, premolar ve molar grupları arasında endodontik karmaşıklık ve sonuç, vertikal rezidüel yapı, restorasyonun marjinal sızdırmazlığı, tedavi planının karmaşıklığı, fonksiyonel ihtiyaçlar ve dişte aşınma ve estetik ihtiyaç kriterleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0.05). Bu klinik tarama dikkate alındığında endodontik tedavili dişlerin restorasyonunun zorluk seviyelerinin çeşitli klinik faktörlere göre değiştiği ve bu faktörlerin farklı diş gruplarında farklı şekillerde etki gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the difficulty levels of restorations of endodontically treated teeth. The study included 1,000 incisor, premolar, and molar teeth from 654 patients who met the inclusion criteria. Through oral and radiographic examinations, these teeth were assessed and scored between 1-6 according to the following criteria: endodontic complexity and outcome, residual vertical structure, residual horizontal structure, restoration marginal seal, interdisciplinary conditions, treatment plan complexity, functional requirements, wear and aesthetic needs. Based on these scores, the teeth were categorized as easy, moderate, or difficult to restore. The data were analyzed using the Kruskal-Wallis and Dunn tests. The results revealed that 13.7% of all teeth were classified as easy, 36.5% as moderate, and 49.8% as difficult to restore. Specifically, the distribution for each tooth group was as follows: incisors - 13.9% easy, 50.9% moderate, 35.2% difficult; premolars - 10.6% easy, 44.1% moderate, 45.3% difficult; molars - 16.2% easy, 27.3% moderate, 56.6% difficult. Statistically significant differences (p0.05) for horizontal coronal structure and interdisciplinary conditions. The study concluded that the difficulty levels of restorations for endodontically treated teeth vary according to diverse clinical factors, and these factors demonstrate different impacts across various tooth groups.