Determining the biocontrol potential of bacteria in the cherry fruit fly (Rhagoletis cerasi) microbiome
Kiraz sineği (Rhagoletis cerasi) mikrobiyomundaki bakterilerin biyolojik kontrol potansiyelinin belirlenmesi.
  1. Tez No: 911057
  2. Yazar: SEYITNUR PIRHANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE NALÇACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, Rhagoletis cerasi'nin (kiraz meyve sineği) bağırsağından elde edilen bakteri izolatlarının potansiyel biyokontrol ajanları olarak böcek öldürücü etkilerini araştırmaktadır. On bakteri izolatı tanımlandı ve R. cerasi larvalarına, Tenebrio molitor (un kurdu) larvalarına ve Galeria mellonella (petek güvesi) larvalarına karşı böcek öldürücü özellikleri açısından test edildi. İzolatlar biyokimyasal, moleküler ve böcek öldürücü analizler kullanılarak karakterize edildi. Bunlar arasında, Serratia marcescens (Rc1) ve Raoultella ornithinolytica (Rc9) en yüksek böcek öldürücü aktiviteyi gösterdi; T. molitor'da sırasıyla %46 ve %43, R. cerasi'de %40 ve %37, G. mellonella'da ise %73 ve %57 ölüm oranı görüldü. Lelliottia steviae (Rc2), Enterobacter ludwigii (Rc10) ve Rahnella aceris (Rc8) gibi izolatlar için orta düzeyde böcek öldürücü etkiler gözlemlenirken, Pantoea agglomerans izolatları (Rc3, Rc4, Rc7) daha düşük etkinlik gösterdi. Çalışma, toksin üretimi, böcek kütiküllerinin enzimatik bozunumu ve bağırsak mikrobiyotasının bozulmasının bu bakterilerin böcek öldürücü aktivitesine katkıda bulunabileceğini öne sürüyor. Bulgular, bu bakteri izolatlarının, özellikle S. marcescens ve R. ornithinolytica'nın, R. cerasi'ye karşı biyolojik kontrol stratejilerinin geliştirilmesi için umut verici adaylar olma potansiyelini vurgulamaktadır. Gelecekteki çalışmalar, bu izolatların entegre zararlı yönetimi programlarındaki etkinliğini artırmak için ayrıntılı mekanistik çalışmalara, saha denemelerine ve sinerjik kombinasyonların geliştirilmesine odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research explores the insecticidal effects of bacterial isolates obtained from the gut of Rhagoletis cerasi (cherry fruit fly) as potential biocontrol agents. Ten bacterial isolates were identified and tested for their insecticidal properties against R. cerasi larvae, Tenebrio molitor (mealworm) larvae and Galeria mellonella (wax moth) larvae. The isolates were characterized using biochemical, molecular, and insecticidal assays. Among them, Serratia marcescens (Rc1) and Raoultella ornithinolytica (Rc9) exhibited the highest insecticidal activity, with mortality rates of 46% and 43% on T. molitor, 40% and 37% on R. cerasi, and %73 and %57 on G. mellonella, respectively. Moderate insecticidal effects were observed for isolates such as Lelliottia steviae (Rc2), Enterobacter ludwigii (Rc10) and Rahnella aceris (Rc10), while Pantoea agglomerans isolates (Rc3, Rc4, Rc7) displayed lower effectiveness. The study suggests that the production of toxins, enzymatic degradation of insect cuticles, and disruption of gut microbiota may contribute to the insecticidal activity of these bacteria. The findings highlight the potential of these bacterial isolates, particularly S. marcescens and R. ornithinolytica, as promising candidates for the development of biological control strategies against R. cerasi. Future work should focus on detailed mechanistic studies, field trials, and the development of synergistic combinations to enhance the efficacy of these isolates in integrated pest management programs.