Bazı ayçiçeği genotiplerinin çimlenmesi ve fide gelişimi üzerine nano partiküllerin etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of nanoparticles on germination and seedling development of some sunflower genotypes
- Tez No: 911062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT SEFAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Genetik, Bioengineering, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma; doğada yaygın olarak depolanan ve canlı organizmalar üzerinde oldukça geniş spektrumlu etkiye sahip olan 3 adet nanopartikül'ün (NP) (TiO2, ZnO, ve CuO) farklı dozlarının, yağlık ayçiçeği çeşitleri (64 LC108 ve 64 LP 130) üzerine çimlenme ve fide gelişim etkilerini belirlemek amacıyla 2024 yılında Kastamonu Üniversitesi Veterinelik Fakültesi labaratuvarında yürütülmüştür. Laboratuvar koşullarında Ayçiçeği genotiplerine ait tohumlar yüzey sterilizasyonu için %1 sodyum hidroklorür çözeltinde 10 dakika tutulduktan sonra beş kere distile su ile yıkanan tohumlar kurutulmuştur. Kurutulan tohuhumlar K (Kontrol) 200, 400, 600, 800, 1000, 1200, 1400, 1600 ve 1800 mg/l konsantrasyonlardaki TiO2, ZnO ve CuO solüsyonları içerisinde 18 saat bekletilmiştir. 18 saatin sonunda tohumlar üç kez saf su ile yıkanarak filtre kâğıtları üzerinde kuruyuncaya kadar bekletilmiştir. Her petri kabında 10 tohum olacak şekilde dört tekerrürlü olarak ekim yapılmıştır. Bu uygulama her nanopartikülün 9 farklı dozu ve kontrol grubu barındırarak petrilerdeki tohumlara tatbik edilmiştir. Tohumlar çimlenmeleri için karanlık ortama alınmıştır. Çalışma süreci boyunca her gün çimlenen tohum sayısı belirlenmiş ve petri kaplarındaki filtre kâğıtlarının nem durumu kontrol edilerek ayarlanmıştır. Viyollerde steril torf içerisinde yapılan ekimlerde petri kaplarında yapılan sayımlara paralel olarak gözlenmiştir. Viyollerde yapılmış olan çalışma ortalama 18 °C sıcaklıkta oda koşullarında gerçekleştirilmiştir. Uygulanan nanopartikller ve nanopartikül dozları incelenen bütün karakterleri önemli derecede etkilemiştir. Nanaopartikül dozları çimlenme oranı hariç diğer bütün parametrelerde önemli etkide bulunurken uygulama dozları yine çimlenme oranı ve çimlenme indeksi hariç kök ağırlığı, kök uzunluğu, kök çapı, sürgün uzunluğu gibi bütün parametrelerde önemli etkide bulunduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, söz konusu çalışmanın farklı ve yaygın nanopartikül türlerinin sık ve yakın dozları kullanılarak tekrarlanması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Kastamonu University Faculty of Veterinary Medicine laboratory in 2024 to determine the germination and seedling development effects of different doses of 3 nanoparticles (NP) (TiO2, ZnO, and CuO) (64 LC108 and 64 LP 130), which are widely stored in nature and have a fairly broad spectrum effect on living organisms, on oil sunflower varieties (TiO2, ZnO, and CuO). Under laboratory conditions, seeds belonging to sunflower genotypes were kept in 1% sodium hydrochloride solution for 10 minutes for surface sterilization, and then the seeds were washed with distilled water five times and dried. Dried seeds were kept in K (Control) 200, 400, 600, 800, 1000, 1200, 1400, 1600 and 1800 mg/l concentrations of TiO2, ZnO and CuO solutions for 18 hours. At the end of 18 hours, the seeds were washed three times with distilled water and left on filter papers until they dried. Sowing was made in 4 replicates in a way each petri dish would contain 10 seeds. This application was applied to seeds in petri dishes by having 9 different doses of each nanoparticle and a control group. The seeds were taken to a dark environment for germination. During the study process, the number of seeds germinated every day was monitored and the moisture status of the filter papers in the petri dishes was adjusted. The sowings made in sterile peat viols were also monitored in parallel with the counts made in petri dishes. The study conducted in viols was carried out under room conditions at an average temperature of 18 °C. Significant differences were found between the nanoparticles and their doses in terms of the studied characters. The applied nanoparticles and nanoparticle doses significantly affected all the studied characters. Nanoparticle doses have a significant effect on all parameters except germination rate, while application doses significantly affected all parameters, except germination rate and germination index, such as root weight, root length, root diameter, shoot length. As a result of the research, it is very important that the study in question is repeated using frequent and approximate doses of different and common types of nanoparticles.