Ürün tasarım sürecinde yalın bakış açısıyla üretim adaptasyonu
Production adaptation with a lean perspective in the product design process
- Tez No: 911064
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yalın düşünce ile ürün tasarımı felsefesinin irdelendiği bu çalışmada tasarım faaliyetlerinin yalın üretim teknikleri uygulanarak fazladan maliyet ve atık yaratmadan mevcut üretime nasıl adapte edilebileceğini ve katma değer yaratacağını anlatmaktadır. Hali hazırda üretilen bir ürün üretim hattında tasarımdan kaynaklı bir değişim yapılacağında yalın üretim tekniklerinden yararlanıp en az maliyet ile üretim hattını durdurmadan nasıl adapte bir şekilde tasarım değişikliği yapılabileceği bir hidrolik kaldırma makineleri üreticisi fabrikasındaki bir örnekte anlatılmıştır. Çalışmanın uygulamasında hidrolik kaldırma makinesi kollarına güç veren hidrolik hortumların sürtünerek aşınması sonucu meydana gelen tasarımsal problemin yalın üretim tekniklerinden biri olan Kaizen metodu ile ele alınarak G. Pahl, W. Beitz'ın“Mühendislik Tasarımında Sistematik Yaklaşım”modeline göre kavramsal tasarım adımları uygulanmış ve daha düşük maliyetli ve üretim hattına adapte bir ürün çıkarılmıştır. Yeni ürüne ait tasarım şartnameleri, ana ve alt fonksiyon belirleme işlemleri, morfolojik kartları, tasarım seçenekleri alternatifleri çıkarılmış ve bahsedilen modele uygun olarak seçim işlemleri anlatılmıştır. En uygun alternatifler arasında yapılan amaçlar ağacı ve değer profili değerlendirme işlemleri ile en optimal sonuca ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda daha düşük maliyetli gerekli şartları sağlayan bir tasarım belirlenerek nihai hedefe ulaştırılmıştır. Son tasarımın maliyet analizi yapılarak sağladığı toplam faydanın ekonomik sonuçları ile gelişimi de gösterilmiştir. Çalışmanın uygulaması PÜKO döngüsü içerisinde ayrı başlıklar olarak yapılmış ve detaylı olarak anlatılmıştır. Bu çalışma, yalın üretim tekniklerinin ürün tasarımına nasıl adapte edilebileceğini ve mevcut üretim süreçlerini iyileştirerek maliyetleri ve atıkları azaltırken katma değeri artırabileceğini somut olarak göstermektedir. Ayrıca çalışmada, şu an dünyada kullanılan yalın üretim teknikleri ile ürün tasarımı konularındaki literatür araştırılmış ve değişik sektörlerdeki hem yerli hem yabancı iyi uygulama örneklerini de somut çıktıları ele alınarak gösterilmiştir. Bu bilgilerin, üretim sektöründe çalışan mühendisler ve tasarımcılar için faydalı bir kaynak olacağı; mevcut üretim hattında tasarım değişikliği yapılması gereken durumlarda nasıl bir yol izlenebileceğine dair pratik bir rehber niteliği taşıması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the philosophy of product design with lean thinking, explains how design activities can be adapted to current production without creating additional cost and waste and how they will create added value by applying lean production techniques. In the case of a design-related change in a currently produced product production line, how to make an adaptive design change without stopping the production line by using lean production techniques at the least cost is explained in an example from a hydraulic lifting machine manufacturer factory. In the application of the study, the design problem that occurs as a result of friction and wear of the hydraulic hoses that power the hydraulic lifting machine arms was addressed with the Kaizen method, one of the lean production techniques, and conceptual design steps were applied according to the“Systematic Approach to Engineering Design”model of G. Pahl, W. Beitz, and a lower-cost and production line-adapted product was produced. The design specifications of the new product, main and sub-function determination processes, morphological cards, design option alternatives were created and selection processes were explained in accordance with the mentioned model. The most optimal result was achieved with the tree of objectives and value profile evaluation processes among the most suitable alternatives. At the end of the study, a design that provides the necessary conditions at a lower cost was determined and the final goal was achieved. The cost analysis of the final design was performed and the economic results and development of the total benefit it provided were also shown. The application of the study was made as separate headings within the PDCA cycle and explained in detail. This study concretely shows how lean production techniques can be adapted to product design and how it can increase added value while reducing costs and waste by improving existing production processes. In addition, the literature on lean production techniques and product design currently used in the world was researched in the study and concrete outputs of both domestic and foreign good practice examples in different sectors were examined and shown. It is aimed that this information will be a useful resource for engineers and designers working in the production sector; and it is aimed to be a practical guide on how to follow a path in cases where design changes need to be made in the existing production line.