Tavuk gübresi ve linyit karışımlarının akışkan yataklı bir kazanda yakılması sırasında oluşan emisyonlar
Emissions during the combination of chicken manure and lignite mixtures in a fluidized bed boiler
- Tez No: 911066
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YURDAKUL, DOÇ. DR. BARIŞ GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, kümes hayvancılığı sonucu oluşan tavuk gübresinin (TG)'nin bertarafı için bir dolaşımlı akışkan yataklı kazan sistemi tasarlanmış, imal edilmiş ve test edilmiştir. Fazla hava oranının ve yakıt karışımındaki TG oranının yanma verimliliği ve baca gazı emisyonları üzerindeki etkisini belirlemek için sistemde TG ve Kale Linyitinin (L) ayrı ayrı yanma ve birlikte yanma testleri gerçekleştirilmiştir. Karışımdaki TG payı arttıkça, yanma verimi %86'dan %95'e yükselmiştir. CO emisyonları artarken, SO2 ve NOx emisyonlarının TG oranına bağlı olarak azaldığı gözlemlenmiştir. CO emisyonları %100L için 726 ila 2241 mg/Nm3 arasında ve %100TG için 838 ila 2450 mg/Nm3 arasında değişmiştir. NOx emisyonları %100TG için 177,5 ile 240 mg/Nm3 arasında değişirken, %100L için 276,3 mg/Nm3 olmuştur. SO2 emisyonları (ortalama) %100L için 5200 mg/Nm3 civarında iken, yakıt karışımındaki TG payı arttıkça emisyonlar azalmış ve %100TG için sıfır olmuştur. Fazla hava oranı arttıkça CO emisyonları azalmıştır. SO2 ve NOx emisyonları neredeyse tüm yakıt karışımlarında fazla hava oranı arttıkça artmıştır. Sonuç olarak Tavuk gübresinin linyit ile birlikte yakılması, atık bertarafı, emisyon azaltımı ve yerli kaynakların kullanımı açısından umut verici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
To dispose of chicken manure (CM) produced by poultry farming, a circulating fluidized bed boiler (CFBB) system was created, built, and tested in this study. The influence of the surplus air ratio and the amount of TG in the fuel mixture on combustion efficiency and flue gas emissions were assessed using combustion and co-combustion tests of CM and Kale Lignite (L) in the system. The combustion efficiency rose from 86% to 95% as the amount of CM in the mixture increased. Depending on the CM ratio, it was found that emissions of SO2 and NOx decreased while emissions of CO increased. For 100%L, the CO emissions ranged from 726 to 2241 mg/Nm3; for 100%CM, it ranged between 838 and 2450 mg/Nm3. For 100%CM, NOx emissions varied from 177.5 to 240 mg/Nm3, and for 100%L, it was 276.3 mg/Nm3. The average SO2 emissions for 100%L were approximately 5200 mg/Nm3, but as the percentage of CM in the fuel mix increased, emissions dropped until they were zero for 100%CM. As the percentage of excess air increased, CO emissions decreased. With a rise in excess air content in nearly all fuel mixes, SO2 and NOx emissions increased. Therefore, using domestic resources, reducing emissions, and disposing of waste are all potential benefits of co-combustion chicken manure with lignite.