Tavuk atığı ve türk linyiti kullanılarak hazırlanan yakıt karışımlarının aglomerasyon, birikme ve korozyon davranışlarının dolaşımlı akışkan yataklı kazanda deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of agglomeration, accumulation and corrosion behaviors of fuel mixtures prepared by chicken manure and turkish lignite in a circulating fluidized bed boiler
  1. Tez No: 944036
  2. Yazar: SAMET İSMAİL ARMAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye'de nüfusun artışına paralel olarak tüketimde artış göstermektedir. Nüfus artışı beraberinde enerji ihtiyacını doğurmakta ve ülkemizi enerjide dışa bağımlılığı artmaktadır. Bu sebeple, ülke içindeki mevcut enerji potansiyelini açığa çıkarması ve bu potansiyelin kullanılması önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, özel imalat bir Dolaşımlı Akışkan Yataklı Kazan (DAYK) sisteminde yerli Kale Linyiti ve tavuk gübresi, ağırlıkça farklı oranda karıştırılarak beş farklı yakıt karışımı hazırlanmıştır (%100 Linyit (L), %75 L+% 25 TavukGübresi (TG), %50 L+%50 TG, %25 L+%75TG ve % 100 TG). Hazırlanan yakıt karışımlarının yakılması sonucu yanma odasında ve ısı transfer yüzeylerinde oluşan erozyon-korozyon-yapışma, birikmeler ve dip külündeki bitişme incelenmiştir. Tüm yakıt karışımlarında yüksek miktarda Si ve Al tespit edilmiştir. En yüksek oran ise %75L+%25TG ve %100L için bulunmuştur. %100 TG yakıldığı deney hariç diğer tüm yakıt karışımlarının kül numunelerinde kükürt tespit edilmiştir. Sadece kömürün yakıldığı deneyde kül içeriğinde ağırlıkça %0,79 oranından SO3 tespit edilirken, %25 L+%75 TG yakıldığı deneyde ise SO3 oranı %4,19'a ulaşmıştır. Bu duruma, tavuk gübresi külündeki yüksek oranda bulunan Ca ya da Mg elementlerinin neden olduğu ön görülmüştür. Dolayısıyla, TG'nin linyit ile birlikte yakıldığı deneylerde SO2'nin daha fazla külde yakalanması sonucu, SO2 emisyonlarında düşüş gözlenmiştir. Bu durum birlikte yakmanın önemli bir sinerjisi olarak değerlendirilmiştir. TG içeren tüm küllerin K, Ca ve P kütle içerikleri, L kıyasla daha yüksek olarak gözlemlenmiştir. Bu durum da TG külünün toprak ıslahı olarak kullanılma potansiyeline işaret etmektedir. Genel olarak L'e TG eklendikçe ısı transfer yüzeylerinin kül ile kaplanma potansiyelinin arttığı belirlenmiştir. Aynı zamanda, L ve TG karışımlarının farklı değerlendirme indeksleri göz önüne alındığında orta derecede cüruflaşma ve orta düzeyde ısı transfer yüzeylerini kirletme eğilimine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a developing country, Türkiye shows a parallel increase in energy consumption alongside population growth. Population growth naturally leads to an increase in energy demand and increases our country's dependency on foreign energy sources. Therefore, it is important to reveal the existing domestic energy potential and utilize it. In this study, fuel mixtures with different weight ratios were prepared using locally produced Kale lignite and chicken manure for a custom manufactured Circulating Fluidized Bed Combustor (CFBC) system. The mixtures were prepared with the following ratios: (100% lignite (L), 75% L + 25% chicken manure (CM), 50% L + 50% CM, 25% L + 75% CM, and 100% CM). Following the combustion of these fuel mixtures, the erosion-corrosion-deposition, accumulation, and sintering behaviors in the combustion chamber and on the heat transfer surfaces were examined. High amounts of Si and Al were detected in all fuel blends. The highest ratios were found for 75%L+25%TG and 100%L. Sulfur was detected in ash samples of all fuel mixtures except the experiment where 100% TG was burned. In the experiment where only coal was burned, SO3 was detected at a rate of 0.79% by weight in the ash content, while in the experiment where 25% L + 75% TG was burned, the SO3 rate reached 4.19%. This was suggested to be caused by the high levels of Ca or Mg elements in the chicken manure ash. Therefore, in the experiments where TG was co-combusted with lignite, SO2 emissions decreased as a result of SO2 being captured in more ash. This was considered as an important synergy of co-combustion. The mass contents of K, Ca and P were higher in all ashes containing TG compared to L. This indicates the potential of TG ash to be used as a soil amendment. In general, it was determined that as TG was added to L, the potential for covering the heat transfer surfaces with ash increased. At the same time, L and TG mixtures were found to have moderate slagging and moderate tendency to contaminate heat transfer surfaces considering different evaluation indices. In general, it was determined that the potential for ash fouling on heat transfer surfaces increased as more CM was added to lignite. Moreover, considering fouling and corrosion indices, L and CM mixtures exhibited moderate corrosion and moderate fouling tendencies on heat transfer surfaces