Kafa travmalarında kraniografi ve bilgisayarlı beyin tomografisinin adli tıp açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 91107
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEZİH KÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
110 8.ÖZET Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalında 01.01.1994-31.12.1998 tarihleri arasında kafa travması tanısı ile tedavi gören 1487 adli vakaya ait hasta yatış dosyalan retrospektif olarak incelenmiş, elde edilen veriler literatür ışığında değerlendirilmiş, özellikle kraniografi ve bilgisayarlı beyin tomografisi bulguları Adli Tıp açısından irdelenmiştir. Araştırma kapsamında yer alan vakaların %77.1'i erkek olup yaş ortalaması cinsiyet farkı gözetilmeksizin 25.598 olarak saptandı. Tedavi görenlerin %35.4'ü 0-10 yaş arasındaydı, %35.3'ü yaz mevsiminde tedavi altına alınan kafa travmalı adli vakaların %55.4'ünün Erzurum çevresindeki il ve buniann ilçelerinden başvurduğu, trafik kazalannın %47.9'luk bir oranla en sık saptanan olay türü olduğu tespit edildi. 1487 kafa travmalı adli vakanın %23'ünde kafa travmasına ek olarak vücudun bir ve/veya birden çok bölgesinde yaralanma vardı. Vakaların %63'ü GCS=13-15 olan hafif kafa travmalı vakalardı. Beyin Cerrahi kliniğinde tedavi gören vakaların %36.8'ine cerrahi tedavi uygulandığı ve tüm vakaların %21.6'sının öldüğü saptandı. 1349 hastaya hem kraniografi hem de BBT çekilmişti. GCS'si 13'ün altında olan 550 vakanın %94.5'ine kraniografi çekildiği ve bunların %41.1'inin normal olduğu saptandı. Aynı vakalarda BBTIerin % 3.28'i normaldi. Kraniografi tanı yönteminin kafatası kemiklerinin lezyonlannın tespitindeki sensitivite ve spes'rfisite oranları tüm lezyonlar dahil edildiğinde ortalama %80.8 ve %99.4 olarak hesaplandı. Kraniografi ve BBT'den elde edilen lezyonlar baz alınarak düzenlecek adli raporların 690 tanesinin (%51.1) farklı olacağı tespit edildi. Bu durumun kraniografi ile kemik yapıda tespit edilemeyen lezyonlarla birlikte daha önemli olarak intrakranyal patolojilerin saptanamamasına bağlı olduğu düşünüldü. Beş yıllık bir süre içerisinde tedavi altına alınan vakalara düzenlenen fatura toplamının 796,006 $ olduğu ve bunun içerisinde radyolojik tanı yöntemlerine ait giderin önemli bir oranı kapsadığı düşünüldüğünde söz konusu yöntemlerin seçilmesinde titiz davranılması gerektiği açıktır. Kafa travmalarının tanısında etkin, hızlı ve güvenilir bir yöntem olan BBTnin kullanılması tıbbi yönden anahtar rol oynamakta hukuki açıdan da mevcut lezyonların kesin bir şekilde saptanabilmesi dolayısıyla önemlidir. Adaletin doğru şekilde tecelli etmesine verecekleri raporlarla yardımcı olmak durumunda olan hekimlerimizin kafa travmalı adli vakalarda ayrıntılı bir fizik ve nörolojik muayene sonrasında kullanmaları gerekli radyolojik tetkikin BBT olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill 9. SUMMARY The files of 1487 judicial cases that had been hospitalized and treated with diagnosis of head trauma in Department of Neurosurgery, Medical Faculty of Erzurum between Jârtuâfy 1994 and December 1998 were examined retrospectively, collected datas have been evaluated in respect of literature and especially the signs of craniography and head computed tomography have been discussed according to Forensic Medicine knowledge. 77.1% of the cases who were in the contain of our research were men and wfthout considering the sex mean age was determined as 25.598. 35.4% of the patients were between the ages of 0-10 years. 35.3% of head trauma cases had been treated in the summer and 55.4% of them admitted from outside of Erzurum. It was determined that traffic accidents were the most common events with the rate of 47.9%. 23% of the judicial cases with head trauma of 1487, had been injured from one or more regions of the body. 63% of the cases who had a Glascow coma scale score (GCSs)13-15 were minor head trauma cases. It was determined that 36.8% of the patients were treated with surgery and 21.6% of all the cases died. Head computed tomographic scan and craniography were both performed to 1349 patients. GCSs of 550 patients was under 13. Craniography was performed to 94.5% of them and 41. 1 % of the craniographies were normal. In the same cases only 3.28% of head computed tomographic scans were normal. The average sensitivity and specifity rates of craniography determining all the skull lesions were calculated as 80.8% and 99.4%, respectively. 690 of the judicial reports which are based upon the results of craniography and head computed tomography were different. It was cosidered that, this result is because of missing skull lesions and especially intracranial ones with craniography. The total of the bills which were paid for treatments in five years were 796.006$. It is clear that we must choose the best method when we think that they contain the main rate of expand of radiologic diagnosis. Head computed tomography which is effective, fast and reliable process in management of head trauma, plays a key role medically, and it is also important as legally for determining lesions absolutely. To help the justice to appear correctly doctors must do detailed physchical and neurological examination to the head trauma patient and later if radiologic imaging is needed we think head computed tomography will be the right choice.