Yeşil bina tasarım sistemleri ve uygulama seçeneklerinin araştırılması
Green building design systems and application examples
- Tez No: 911097
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM BAKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde, sürdürülebilir kentsel gelişme ve çevre dostu uygulamalar, mimarlık ve inşaat sektörünün önemli gündem maddeleri arasındadır.“Yeşil Bina”kavramı, binaların tasarım, inşa ve işletme aşamalarında çevresel etkilerin en aza indirilmesini hedefleyen bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Yeşil binaların temel özellikleri arasında enerji ve su tasarrufu sağlayan sistemlerin entegrasyonu önemli bir yer tutar. Bu çalışma, Samsun'da bulunan bir konutun“Yeşil Bina”sıfatını kazanabilmesi için gerekli enerji ve su tasarrufu sağlayan sürdürülebilir sistemlerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırmada, yağmur suyu hasadı sistemi ve güneş enerjisi sistemi (GES) olmak üzere iki temel sürdürülebilir sistem incelenmiştir. Yağmur suyu hasadı sistemi, örnek konutta yıllık 104 m³ su sağlayarak yıllık su tüketiminin %29'unu karşılamaktadır. Ancak, sistemin yüksek başlangıç yatırım maliyetleri ve 14-49 yıl arasında değişen amortisman süreleri, ekonomik açıdan dezavantajlar oluşturmaktadır. Güneş enerjisi sistemi senaryolarında, 11 kW kurulu güce sahip bir güneş enerjisi sistemi, enerji ihtiyacının %60'ını karşılayabilmektedir.. Bu senaryo, 229.783 TL toplam maliyet, 11.761,2 TL yıllık kazanç ve 19 yıllık amortisman süresi ile dikkat çekmektedir. Araştırma, karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, nitel ve nicel veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, her iki sistemin de bina ölçeğinde enerji ve su tasarrufu sağlayarak“Yeşil Bina”sıfatının kazanılmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Ancak, yüksek başlangıç maliyetleri, bu sistemlerin ekonomik cazibesini sınırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, sustainable urban development and environmentally friendly practices are significant agenda items in the architecture and construction sectors. The concept of“Green Building”stands out as an approach aimed at minimizing environmental impacts during the design, construction, and operation phases of buildings. Among the fundamental characteristics of green buildings is the integration of systems that provide energy and water savings. This study aims to evaluate the sustainable systems necessary for a residence in Samsun to achieve the status of a“Green Building.”The research examines two primary sustainable systems: rainwater harvesting systems and solar energy systems (SES). The rainwater harvesting system provides an annual supply of 104 m³ of water, meeting 29% of the annual water consumption. However, the high initial investment costs of the system and the payback periods ranging from 14 to 49 years present economic disadvantages. In the solar energy system scenarios, an 11 kW installed capacity solar energy system can meet 60% of the energy needs. This scenario is noteworthy with a total cost of 229,783 TL, an annual profit of 11,761.2 TL, and a payback period of 19 years. The research was conducted using a mixed-method approach, collecting and analyzing qualitative and quantitative data. The findings indicate that both systems contribute to achieving the status of a“Green Building”by providing energy and water savings at the building scale. However, the high initial costs limit the economic attractiveness of these systems.