Sanat ve ekonomi: Muzayedeler
Art and economy: Auctions
  1. Tez No: 911098
  2. Yazar: JULİDE BOZOĞLU DEMİRDÖVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ODEKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Economics, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de sanat müzayedelerinin kurumsal altyapısının oluşumunda önceliklerin belirlenmesi için, piyasasının oluşumu ve müzayedelerin piyasadaki rolü üzerine sanat ve ekonomi alanlarında disiplinlerarası bir araştırmadır. Türkiye'de sanat piyasalarının tarihsel gelişimini izlerken, bir satış şekli olarak müzayedelerin katılımı incelenmiş; kapsamlı bir süreç tablosu ile geçmişten günümüze dek müzayede izleği ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırma kapsamında gelişmiş ülkelerdeki müzayedelerin kurumsallaşmasına ilişkin vaka örneklerine yer verildiği gibi Osmanlı Arşivi'nde gerçekleştirilen katalog taraması sonucu seçilen örneklerle geçmiş hakkında kaynak oluşturulmuştur. Sanat müzayedelerinin yönetsel ve örgütsel yapılanması ve pazar dinamiklerine ilişkin bir literatür incelemesi yapılmış ve özgün bir tablo ile sunularak, Türkiye'de sanatçıların görüşlerine yer veren sanat müzayedelerine ilişkin bir saha çalışmasının analizleri ve bulguları ile konuyla ilgili değerlendirmeler yapılmış, araştırmanın amacına yönelik öncelikler sırasıyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes an interdisciplinary historical research and a survey on the evaluation of the art market in Turkey and the role of auctions within these improvements. Our aim is to examine some of the main impulses informing discussions in the management of auctions as a powerful mean of arts and cultural organizations. Comparisons among auction procedures are realized through a historical timeline table. Comments and thoughts on some institutional case studies about auctions in Europe are supported by presented references from Ottoman Archive Records. A peculiar table of organizational structure of art auctions in marketing mix that is included in the research thesis with a related literature scrutiny is another authentic reference for the article. In terms of our investigations and experience since 2002, important variables of art market in Turkey are selected to constitute a quantitative survey objected to artists. Outcomes of the quantitative survey and statistical graphics of the survey from artists? point of view are partly the unique reference of our study.