Pulmoner tromboemboli hastalarında yeni bir prognoz göstergesi olarak modifiye glasgow prognostik skalasının ve inflamatuar parametrelerin değerlendirilmesi
Assessment of the modified glasgow prognostic scale and inflammatory parameters as a new prognostic indicator in pulmonary thromboembolism patients
- Tez No: 911151
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Akut Pulmoner Emboli (PE) sık görülen ve hayatı tehdit eden hastalıklardan biri olduğundan erken prognostik değerlendirme önemlidir. Bunun için çeşitli prognostik skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Mevcut skorlama sistemlerinin çoğu komplike olmakla beraber neredeyse hiçbirinde hastalığın inflamatuar yönünü değerlendiren parametreler yoktur. Bundan dolayı biz de çalışmamızda hastalığın inflamatuar yönünü de vurgulamak adına başta mGPS skorlama sistemi olmak üzere diğer inflamatuar parametreleri ve bu parametrelerin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği ve Yoğun Bakımında 01.01.2020-01.01.2024 tarihleri arasında yatışı yapılmış olup, akut PE tanısı alan 436 hasta incelendi. Hasta kayıtlarında vital bulguları, laboratuvar tetkikleri veya başka eksik bilgileri olan hastalar dahil edilmedi. Hastaların demografik verileri, vital bulguları, laboratuvar tetkiklerini inceledik, mGPS puanlarını hesapladık ve 0, 1 ve 2 olarak gruplandırdık. mGPS skoru ve diğer inflamatuar parametreleri analiz ettik. mGPS skoru ile PESI ilişkisini inceledik. 30 günlük ve 90 günlük mortalite öngörme gücünü araştırdık. Bulgular: Çalışmamızda 334 hasta dahil edilme kriterlerini karşıladı. Hastalarımızın yaş ortalaması 61,52±17,12 olarak hesaplandı. 334 hastanın %53,6`ı kadındı (n=179), 155`i de erkekti(%46,4).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: Since Acute Pulmonary Embolism (PE) is a common and life-threatening disease, early prognostic evaluation is important. Various prognostic scoring systems have been developed for this purpose. Although most of the existing scoring systems are complicated, almost none of them have parameters evaluating the inflammatory aspect of the disease. Therefore, in our study, we aimed to evaluate other inflammatory parameters, especially the mGPS scoring system, and the effectiveness of these parameters in order to emphasize the inflammatory aspect of the disease. Material and Method: In our study, 436 patients who were hospitalized in Dicle University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases and Intensive Care Unit between 01.01.2020-01.01.2024 and diagnosed with acute PE were analyzed. Patients with missing vital signs, laboratory tests or other missing information in the patient records were not included. We calculated the mGPS scores of the patients and grouped them as 0, 1 and 2. We analyzed the mGPS score and other inflammatory parameters. We examined the relationship between mGPS score and PESI, 30-day and 90-day mortality rates. Results: In our study, 334 patients met the inclusion criteria. The mean age of our patients was 61.52±17.12 years. Of the 334 patients, 53.6% were female (n=179) and 155 were male (46.4%).