COVİD-19 pandemi sürecinde ekstrakorporeal dolaşım sistemlerinin yönetimi esnasında perfüzyonistlerin yaklaşımları
Perfusionists' approaches during the management of extracorporeal circulation systems during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 911150
  2. Yazar: ŞERMİN TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN HAFIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk perfüzyonistlerin Korona virüs pandemisi döneminde açık kardiyak prosedürlere ilişkin bakış açılarını tespit etmektir. Bu çalışma tanımlayıcı bir araştırma modeli kullanmaktadır ve nicel niteliktedir. Ocak 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmada toplam 175 perfüzyonistten bilgi toplanmıştır. Veri toplamak için anket yaklaşımı kullanılmıştır. Perfüzyonistlerin %84'ü kliniklerinin her hasta için bir politika izlediğini belirtmiştir. Ancak perfüzyonistlerin %50,9'u kliniklerinde Covid-19 prosedür protokolü bulunmadığını belirtmiştir. Perfüzyonistlerin %82,3'ü açık kalp ameliyatı öncesinde hastalara Covid-19 testi yapıldığını bildirmiştir. Perfüzyonistlerin çoğunluğu (%59,4) kliniklerinin COVID-19'a karşı çabalarının yeterli olduğunu söyledi. Covid-19 virüsünün yayılma riski, endişesi ve kaygısı, katılımcıların %19,4'ü tarafından Covid-19 zaman dilimi boyunca karşılaşılan en somut sorun olarak belirtilmiştir. Çalışmamız, Covid-19 vaka sayısı ile hastane türü arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur; üniversite hastanelerinde çalışan perfüzyonistlerin %53,6'sı, devlet hastanelerinde çalışanların %44,6'sı ve özel hastanelerde çalışanların %35,2'si 2020 yılında 151 veya daha fazla Covid-19 vakası olduğunu bildirmiştir. Covid-19 döneminde perfüzyonistlerin karşılaştığı en önemli sorun Covid-19 virüsünün yayılma riski, korkusu ve endişesiydi. Çalışmamızın bulgularına dayanarak, perfüzyonistlerin kliniklerinde Covid-19 sürecine ilişkin herhangi bir protokol bulunmadığı kaydedildi. Sonuç olarak, pandemi döneminin perfüzyonistlerin tutumlarını etkilediği görülmekle birlikte, konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to ascertain the perspectives of Turkish perfusionists regarding open cardiac procedures during the Corona Period. This study uses a descriptive research model and is quantitative in nature. Between January 2024 and June 2024 In this study, information was collected from a total of 175 perfusionists. A questionnaire approach was used to collect data. Eighty-four percent of perfusionists said their clinic follows a policy for every patient. However, 50.9% of perfusionists stated that there was no Covid-19 procedural protocol in place at their clinics. Eighty-two.3% of perfusionists reported that Covid-19 testing was performed on patients prior to open heart surgery. The majority of perfusionists (59.4%) said their clinics' efforts against COVID-19 were sufficient. The risk, worry, and anxiety of the Covid-19 virus spreading was cited by 19.4% of participants as the most concrete issue encountered throughout the Covid-19 timeframe. Our study revealed that there was a significant correlation between the number of Covid-19 cases and the type of hospital, with 53.6% of perfusionists working in university hospitals, 44.6% working in state hospitals, and 35.2% working in private hospitals reporting that there were 151 or more Covid-19 cases in 2020. The most significant issue faced by perfusionists during the Covid-19 period was the risk, fear, and anxiety of the Covid-19 virus spreading. Based on the findings of our study, it was noted that there were no protocols regarding the Covid-19 process in the clinics of perfusionists. In conclusion, although it was observed that the pandemic period affected the attitudes of perfusionists, more studies on the subject are needed.