Kemik defektlerinin tamirinde otojen perkütanöz kemik iliği grefti uygulaması (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 91116
  2. Yazar: FUAT DUYGULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
54 ÖZET,." Bu çalışma otojen kemik iliğinin, kemik defektlerinin erken iyileşmesi üzerine olan etkisini araştırmak için ulnalarında bilateral kemik defekti oluşturulan 25 adet tavşan üzerinde yapılmıştır Tavşanların her iki ulna 1/3 orta cisminde diafız çapının iki katı olacak şekilde kemik defekti oluşturulup operasyon sonrası beş gün beklenilerek, bu bölgedeki cilt ve cilt altı yumuşak dokuların iyileşmesi sağlandı. Beşinci gün deneklerin sağ ulna cisminde oluşturulan defekt sahasına perkütanöz olarak otojen kemik iliği nakledildi Her deneğin sol ulnasında oluşturulan defekte ise serum fizyolojik enjekte edilerek kontrol grubu olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY This study has been done on 25 rabbits formed bilateral bony defects in their ulnae in order to search the effect of autologous bone marrow on early healing of bony defects. Bony defect has been formed to be the twice of diaphyses diameter in both 1/3 middle part of rabbits' ulnae and waiting for five days after the operation, skin and subcutaneous tissues have been healed. At the fifth day autologous bone marrow has been transplanted percutaneously into the defect area formed in the middle right ulna pail of the subjects. Serum physiologic has been injected into the defect formed in the left ulna of each subject and these subjects has been evaluated as control group Bone formation, union and remodellation development has been searched with roentgenographies taken in the first, second, third and fourth weeks At the end of the fourth week, histologic evaluation has been done on the callus tissue formed in the defect area of the rabbits sacrificed. The callus quantity formed in the defect area on ten subjects has been determined by volume displacement method at the end of the fourth week and callus volumes have been measured and compared between the right and left extremities of the subjects.