Sık görülen renal hücreli karsinom tiplerinde ve renal onkositomada podokaliksin ve asprosin ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of podocalyxin and asprosin expressions in renal oncocytoma and frequent types of renal cell carcinoma
- Tez No: 911176
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HANİFİ ÖZERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Renal hücreli karsinomlar (RHK), ürogeniteal sistemin ölüm oranı en yüksek neoplazisidir. Böbrek tümörlerinin %80'den fazlasını RHK'lar, %10'dan az bir kısmını onkositomlar oluşturur. RHK'lar arasında en çok görülenler berrak hücreli (BHRHK), papiller (PRHK) ve kromofob RHK (KRHK)'lardır. Onkositomlar en sık görülen benign renal neoplazilerdir. Podokaliksin (PODXL), esas olarak podositlerin apikal yüzeyinde bulunur. Fizyolojik işlevlerinin yanında tümöral gelişimde de rol alır. Asprosin (ASP), adipoz dokudan salgılanan bir adipokindir. İnsülin direnci, obezite ve diyabetle ilişkilidir. Çeşitli malignitelerde de varlığı gösterilmiştir. Çalışmamızda sık görülen RHK'larda ve onkositomada Podokaliksin ve Asprosin ekspresyonlarını belirlemeyi amaçladık. Çalışmamıza hastane arşivimizden seçilen 15 BHRHK, 15 PRHK, 15 KRHK, 15 onkositoma tanılı 60 olgu ile tümör dışı alanlardan normal böbrek dokusu değerlendirilebilen 15 olgu alındı. Parafin kesitlerine immünohistokimyasal PODXL ve ASP antikorları uygulandı.
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinomas (RCC) are the neoplasm of the urogenital system with the highest mortality rate. More than 80% of renal tumors are RCCs and less than 10% are oncocytomas. The most common RCCs are clear cell RCC, papillary RCC and chromophobe RCC. Oncocytomas are the most common benign renal neoplasms. Podocalyxin (PODXL) is located mainly on the apical surface of podocytes. In addition to its physiological functions, it also plays a role in tumor development. Asprosin (ASP) is an adipokine secreted from adipose tissue. It is associated with ınsulin resistance, obesity and diabetes. Its presence has also been shown in various malignancies. In our study, we aimed to determine the expression levels of Podocalyxin and Asprosin in oncocytoma and frequents of renal cell carcinoma. 60 cases diagnosed with 15 clear cell RCC, 15 papillary RCC, 15 chromophobe RCC, 15 oncocytoma selected from our hospital archives and 15 cases in which normal kidney tissue could be evaluated from non-tumor areas were included in our study. Immunohistochemical PODXL and ASP antibodies were applied to paraffin sections.