Çocuk acil servise epileptik nöbet ile başvuran hastaların ayırıcı tanısında laktat ve perfüzyon indeksi yerinin değerlendirilmesi
Evaluation of lactate and perfusion index in the differential diagnosis of patients applied to the pediatric emergency service with epileptic seizures
  1. Tez No: 911187
  2. Yazar: CİHAN AYDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM SARI GÖKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş-Amaç: Epileptik nöbetler, beyindeki anormal ve aşırı nöronal deşarj nedeniyle oluşan belirti ve semptomların ortaya çıkmasıyla karakterize edilir. Epileptik nöbeti epileptik olmayan bir olaydan ayırt etmek, yoğun olan acil servislerde tanı koymada zorluklara neden olmaktadır. Bu çalışma ile Çocuk Acil Servisine epileptik nöbet ile başvuran hastaların ayırıcı tanısında, laktat değerinin ve perfüzyon indeksinin (Pİ) etkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 15.12.2023-30.06.2024 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne ilk 1 saat içerisinde epilepsi, febril konvülziyon ve senkop ile başvuran 6 ay- 18 yaş arası hastalar alınmıştır. Kontrol grubu olarak perfüzyon indeksi karşılaştırması için sağlıklı çocuklar alınmıştır. Hastaların, hemogram, biyokimya ve kan gazı değerleri kayıt altına alındı. Yaşamsal bulguların takibi 0. Saatte, 30. Dakikada 1. saatte, 2. saatte ve 4. saatte yapıldı ve perfüzyon indeksi not edildi. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %58.8'i erkek ve %41,2'si kız çocuk ve yaş ortalaması 61 ay idi. Hastalar, son tanı olarak, 12 senkop, 60 epilepsi ve 42 febril konvülziyon olarak gruplandırıldı. Çalışmamızda, gruplar arasında ilk geliş ve 4. Saat kontrol laktat değeri istatiksel olarak sırasıyla p: 0,238- p: 0,554 tespit edilmiş olup, anlamlı bulunmadı. Son tanılara göre gruplar arasında 0.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Epileptic seizures are distinguished by the fact that the symptoms and outputs are caused by abnormal and prolonged disruption in the brain. Differentiating an epileptic seizure from a non-epileptic event causes diagnostic difficulties in busy emergency departments. The aim of this study was to investigate whether lactate value and perfusion index (PI) have an effect on the differential diagnosis of patients presenting to the Pediatric Emergency Department with epileptic seizures. Method: Patients aged between 6 months and 18 years who presented to the Pediatric Emergency Department of Adana Şehir Training and Research Hospital with epilepsy, febrile convulsion and syncope within the first 1 hour between 15.12.2023-30.06.2024 were included in the study. Healthy children were included as a control group for perfusion index comparison. Haemogram, biochemistry and blood gas values were recorded. Vital signs were monitored at 0th hour, 30th minute, 1st hour, 2nd hour and 4th hour and perfusion index was noted. All data obtained were statistically analysed. Results: Of the patients included in the study, 58.8% were boys and 41.2% were girls and the mean age was 61 months. Patients were grouped as 12 syncope, 60 epilepsy and 42 febrile convulsions as the final diagnosis. In our study, the first arrival and 4th hour control lactate values between the groups were found to be p: 0.238 and p: 0.554, respectively, and were not statistically significant.