Üremik pruritusta Beta Endorfin'in rolü
The Role of Beta Endorphin in uremic pruritus
- Tez No: 91119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP UTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
7. ÖZET Üremik pruritus KBY'nde en sık rastlanan deri bulgusudur. Üremik pru ritus etyolojisinin multifaktöriyel olduğu düşünülmesine rağmen halen bu görüş tam olarak aydmlatılamamıştır. Santral opioid reseptörlerinin kaşıntı yı kontrol etmesinden dolayı, opioid antagonistlerinin pruritusu önleyebilece ği öne sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı hemodiyaliz hastalarında kaşıntı nın varlığıyla, bir opioid peptid olan S endorfinin plazma düzeyleri arasında ki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 45 KBY olan hasta ve 26 sağlıklı kontrol alındı. KBY olan 45 hastanın 15'i diyalize giren kaşıntısı olan (grup I), 15'i diyalize girip kaşıntısı olmayan (grup II), diğer 15'i ise diyalize girmeyen ve kaşıntısı olmayan (grup III) hastalardan oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubunun fi endorfin düzeyleri radyoimmünessey yöntemi ile belirlendi. Üremik prurituslu hastalarla Duo tararından önerilen ve Mettang ve arkadaşları tarafından modifiye edilen37 pruritus skorlama sistemi kullanılarak pruritus şiddeti değerlendirildi. Üremik hastaların fi endorfin düzeyleri, sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek olarak saptandı (p0.05). Birinci grubun 6 endorfin düzeyleri ile BUN ve kreatinin değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0.05). Ayrıca I. grupta plazma fi endorfin konsantrasyonları ve pruritus derece si arasında da herhangi bir ilişkiye rastlanılamadı (p>0.05). Yaptığımız çalışmanın sonucu üremik pruritusta fi endorfinin rolü ol madığını göstermiştir. KBY olan hastalardaki yüksek plazma fi endorfin kon santrasyonları bu peptidin bozulmuş glomerüler filtrasyonunu gösterebilir. Sonuç olarak üremik pruritus patogenezinde fi endorfinin rolünün belir lenmesi için daha fazla çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Uremic pruritus is the most frequent cutaneous symptom in chronic renal failure (CRF). Although the etiology of uremic pruritus is thought to be multifactorial, it still remains as an enigma, It has been speculated that since central opioid receptors modulate itching, an opiate antagonist might block pruritus. The aim of this study was to evaluate the relation between the plasma levels of fi-endorphin (an opioid peptide) in patients on maintenance haemodialysis and the presence of itching. Among 45 patients with CRF, 15 pruritic patients on maintenance haemodialysis (group I), 15 non-pruritic patients on maintenance haemodialysis (group II) and other 15 non-pruritic patients under conservative treatment without dialysis (group III), the plasma 6 endorphin levels were measured by radioimmunassay and were compared with those of 26 healthy subjects. In pruritic patients, the severity of pruritus39 was scored with the scoring system proposed by Duo and modified by Mettang et al. We obtained increased the plasma 6 endorphin levels in uremic patients compared to those of healthy controls (p0.05). No significant relationship was found between the plasma 6 endorphin levels and BUN and creatinin levels in group I. In addition, there was no correlation between the intensity of pruritus and plasma ft endorphin concentrations in group I (p>0.05). In our opinion, there is no evidence for the plasma 6 endorphin levels playing a significant role in uremic pruritus. The high plasma 6 endorphin concentrations in the patients with CRF may indicate impaired glomerular filtration of the peptide. As a result, the role of 6 endorphin in the pathogenesis of uremic pruritus still requires further study.