Kritik hastalarda dopaminin lenfosit cevabı ve serum prolaktin düzeyleri üzerine etkileri
Effects of dopamine on lymphocyte responses and serum prolactin levels in critically ill patients
  1. Tez No: 91120
  2. Yazar: CEVDET TOKAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ARITAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kritik hastalarda dopaminin lenfosit cevabı ve serum prolaktin düzeyleri üzerine etkileri. ÖZET: Dopamin, yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ), vasopressor, renal vazodilatasyon yapıcı ve kardiak inotropik özellikleri nedeniyle halen kullanılmaktadır. Kritik hastalarda, eksojen dopamin ile hastaların hormonal ve lenfosit cevaplan arasındaki ilişki derinlemesine olarak incelenmemiştir. Erciyes Üniversitesi Genel Cerrahi birimi yoğun bakım ünitesine başvuran tüm hastalar hazırlanan protokol gereğince, aldıkları ilaçlar veya hastalıkları itibariyle çalışmada araştırılan değişkenlere etkili olan hastalar hariç tutulmak kaydıyla incelendiler. Dopamin tedavisine başlamadan önce total lenfosit, T ve B lenfosit sayımlan ve prolaktin ölçümleri için kan örnekleri alındı. Eğer dopamin infüzyonu 24 saatlik periodda en az dört saatlik süre içinde Smcg/kg/dk ise ikinci kan örnekleri alındı. Total lenfosit T ve B lenfosit tayini ve prolaktin cevabı için yoğun bakım tadavisi gören ancak dopamin tedavisi görmeyen hastalardan kontrol kan örnekleri alındı. Aynca her iki grupta da hücresel immun cevabı ölçmek için PPD deri testleri uygulandı. Çalışma dozu sımnnda dopamin infüzyonu yapılan tüm hastalarda serum prolaktin konsantrasyonlan düştü. Dopamin infüzyonu uygulanan hastalarda PPD testleri genellikle negatifti. Dopamin grubunda T ve B hücreleri ile total lenfosit 53sayısında ani bir düşme saptandı. Bu veriler, kritik hastalarda tedavi edici dopamin konsantrasyonlarına paralel olarak endokrin ve immun fonksiyonda değişiklikler olabileceğini telkin etmektedir. 54
Özet (Çeviri)
Effects of dopamine on lymphocyte responses and serum prolactin levels in critically ill patients. SUMMARY Dopamine is currently used in the Intensive Care Units (ICU) for its vasopressor, renal vasodilating and cardiac inotropic properties. The relationships between exogenous dopamine and patient hormonal and lymphocyte responses have not been deeply evaluated in the critically ill patient. All patients admitted to the ICU at Erciyes University General Surgery Department were evaluated for admission into the protocol, excluding patients whose medications or diseases produced effects in the study - dependent variables. Before institution of dopamine therapy, blood samples were taken for total lymphocyte, T and B cell counts and prolactin measurement. Second blood samples were taken if the dopamine infusion was 5mcg/kg/min for 4 hrs during that 24-hr period. Control blood samples for determination of total lymphocyte T and B cells and prolactin responses were also drawn from ICU patients who did not receive dopamine. PPD skin tests were applied in bath groups for the assesment of cellulary immun response. Serum prolactin concentrations decreased all patients receiving dopamine infusions at study dose limit. PPD tests were generally negative in patients receiving a dopamine infusion. An immediate decrease was found in patients T-cell, B cell and total 55lymphocyte counts in dopamin group. The data suggest the possibility of altered endocrine and immune function as a corollary of therapeutic concentrations of dopamine in critically ill patient. 56