Miyokardiyal canlılığın tespit edilmesinde, nitrat infüzyonu ile kantitatif rest Tc-99m tetrafosmin SPECT görüntülenmesinin yeri: Rest-redistribüsyon T1-201 SPECT ile karşılaştırma
The Role of quantitative Tc-99m tetrofosmin imaging with nitrate infusion to detect myocardial viability: A Comparative study with rest-redistribution T1-201 SPECT
- Tez No: 91126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
VII. Özet Bu çalışmanın amacı, rest ve nitrat infüzyonu (N+ inf) sonrası Tc-99m tetrofosmin ile rest- redistribüsyon TI-201 görüntüleri arasındaki bölgesel aktivite dağılımlarını karşılaştırarak, şiddetli iskemik canlı doku tespitinde Tc-99m tetrofosmin görüntülemesinin değerini araştırmaktır. Çalışmaya, miyokard infarktüs hikayesi ve sol ventrikül disfonksiyonu olup, koroner revaskülarizasyon işlemi planlanan, 50 hasta (39 E, 1 1 K; 54± 9 yaş) dahil edildi. İki gün protokolü kullanılarak, 750 MBq Tc-99m tetrofosmin injeksiyonundan 40 dakika sonra rest ve N+ inf (0,4 \ıgl kg/ dak. doz hızı ile başlanarak, her 5 dakikada 0,4 [igl kg/ dak. artışlarla maksimum doz hızı 2 |ig/ kg/ dak. olacak şekilde) sonrası SPECT görüntüleri alındı. Tc-99m tetrofosmin çalışmasından en fazla bir hafta önce veya sonra, 111 MBq TI-201 injeksiyonu sonrası rest- redistribüsyon TI-201 SPECT görüntüleri alındı. Her çalışma için tomografik kesitler 21 segmente bölünerek bölgesel aktivite tutulumları hesaplandı. Segmental aktivite tutulumu % 50' nin üzerinde ve RD TI-201 veya N+ inf sonrası Tc-99m tetrofosmin görüntülerinde aktivite tutulumunda pik aktivitenin % 10' undan fazla bir artış olduğunda reversibl (canlı) miyokard dokusu olarak kabul edildi. Kantitatif bölgesel aktivite tutulumları arasında oldukça anlamlı bir korelasyon bulundu (sırasıyla, r= 0, 88, p< 0.001; r= 0, 90, p< 0.001). Rest Tc-99m tetrofosmin çalışmasında, incelenen 1050 segmentten şiddetli defekt (< % 50) olarak tespit edilen 183 (% 17) segmentin 46' sında (% 25), N+ inf sonrasında, ortalama aktivite tutulumu 59% 40+ T den % 56± 10' a yükselerek reversibl defekt olarak kabul edildi (p< 0.001). Bu reversibl segmentlerin tamamı rest- redistribüsyon Tl 201 çalışmasında da canlı olarak tespit edildi. Miyokardiyal canlılığın tespit edilmesinde, rest- redistribüsyon Tl- 201 ve N+ inf sonrası Tc-99m tetrofosmin çalışmaları arasında ki uyum % 94 olarak bulundu. TI-201 çalışmasında görülen canlılık kriterleri ile korele edildiğinde, N+ inf sonrası TF çalışması miyokardiyal canlılığın tespit oranını artırmaktadır. N+ inf sonrası TF çalışmasının şiddetli iskemik canlı doku tespitinde klinik olarak kullanışlı olabileceğini düşünmekteyiz. 60
Özet (Çeviri)
VIII. Summary The aim of this study was to determine the utility of the Tc-99m tetrofosmin myocardial imaging in the detection of severely ischaemic but viable myocardium. A comparison was performed between Tc-99m tetrofosmin myocardial perfusion scintigraphy at rest and after nitrate infusion (N+ inf), and rest- redistribution (R- RD) TI-201 SPECT studies in order to assess whether nitrates enhance the detection of viable myocardium with Tc-99m tetrofosmin. We studied 50 patients (39 men, 1 1 women, 54± 9 yrs) with prior myocardial infarction and left ventricular dysfunction who had been referred for coronary revascularization procedures. Myocardial SPECT images with Tc-99m tetrofosmin were obtained 40 minutes after the injection of 750 MBq Tc-99m tetrofosmin at baseline and N+ inf (starting at 0.4 \igl kg/ min with equal increments every five minutes up to 2 ^g/ kg/ min), using a 2- day protocol. Within 1 week of Tc-99m tetrofosmin study, R- RD TI- 201 SPECT imaging was performed after the injection of 1 1 1 MBq TI-201. For each study, the regional tracer uptake was quantified in 21 segments. Viability was defined as presence of tracer uptake ^ 50% of peak activity on baseline studies or reversibility, the latter indicated by an increase in tracer uptake £ 10% of peak activity after N+ inf on Tc-99m tetrofosmin studies or RD TI-201 studies. Quantitative regional rest and N+ inf Tc-99m tetrofosmin activity were highly correlated with redistribution TI-201 activity (r= 0,88 and r= 0.90, respectively). Of the total 1050 segments on rest Tc-99m tetrofosmin studies, 183 (17%) segments had 61severely reduced tracer uptake (< 50%). Twenty-five percent of these segments showed reversibility after N+ inf, with an increase in Tc-99m tetrofosmin uptake from 40% ± 7 to 56% ± 10 of peak activity (p< 0.001). All reversible segments after N+ inf had viability criteria on TI-201 studies. There was 94% concordance between Tc-99m tetrofosmin with nitrate and redistribution TI-201 imaging regarding the presence of myocardial viability. When R- RD TI-201 study is used as the criterion, nitrate administration at rest enhances the detection of myocardial viability using Tc-99m tetrofosmin SPECT. We conclude that N+ inf Tc-99m tetrofosmin imaging may be clinically useful in the detection of severely ischeamic but viable myocardium. 62