Mide karsinomlarının genel özellikleri ve heat-shock protein ve natural killer hücrelerin prognastik faktörlerle ilişkisi: Morfolojik, histokimyasal ve immünohistokimyasal inceleme
  1. Tez No: 91127
  2. Yazar: ÖZLEM CANÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OLCAY BELENLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na 1996-1998 yılları arasında gönderilen 94 mide karsinomlu gastrektomi materyali, mide karsinomlarının genel özellikleri ve prognoza etkili olan faktörleri araştırmak amacı ile, histopatolojik, histokimyasal ve immünohistokimyasal olarak incelendi. Lauren sınıflamasına göre 94 mide karsinomu olgusunun 56'sı intestinal tip, 21'i diffüz tip, 17'si mikst tip karsinom olarak değerlendirildi. Olgularımızın beşi erken mide karsinomuydu. Mide karsinomları ile, Helikobakter pilori, kronik atrofik gastrit ve tip 3 intestinal metaplazi birlikteliği oldukça fazlaydı. HSP70 ile intestinal tip karsinomların %62,5'inde şiddetli boyanma oldu.
Özet (Çeviri)
Ninety-four gastrectomy specimens with gastric carcinoma referred to Erciyes University, Medical Faculty, Pathology Department, during the period of 1996-1998 were examined histopathologically, histochemically and immunohistochemically to study the general characteristics of gastric carcinomas and the factors which effect the prognosis. According to Lauren classification, of the 94 cases of gastric carcinomas, 56, 21 and 17 were evaluated as intestinal type, diffuse type and mixed type carcinoma, respectively. Five of the cases were early gastric carcinoma. The association rate of Helicobacter pylori, chronic atrophic gastritis and intestinal metaplasia with gastric carcinomas was considerably high. In %62,5 of intestinal type carcinomas, there were strong immunoreactivity with HSP70.