Temporal lob kaynaklı kompleks parsiyel epilepside; klinik bulguların,sfenoidal EEG'nin ve MRG hipokampal volümetrik ölçümün lateralizasyon değeri
  1. Tez No: 91125
  2. Yazar: ALİ TOMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
66 VII- ÖZET Son yıllarda epilepsili hastaların tedavisinde ve hastalığın etyolojisini belirlemede belirgin ilerlemeler kaydedilmiştir. Epilepsi cerrahisindeki önemli gelişmeler, ilaca dirençli epilepsi hastaları için umut ışığı olmuştur. Epilepsi cerrahisinin başarısını artırmak için, epileptik odağın iyi lokalize edilmesi gerekmektedir. Biz temporal lob kaynaklı kompleks parsiyel epilepsili hastalarda; İktal semptomatolojinin, sfenoidal EEG kaydının ve MRG hipokampal volümetrik ölçümün epileptik odağı belirlemedeki katkılarını kıyaslayarak incelemeyi amaçladık. Temporal lob kaynaklı kompleks parsiyel epilepsi tanısı konulmuş 40 hasta ile 20 sağlıklı kişi üzerinde değerlendirmeler yapıldı. Hastaların Fizik ve Nörolojik muayeneleri, hematolojik ve biokimyasal tetkikleri, interiktal sfenoidal EEG ve MRG hipokampal volümetrik ölçüm yöntemleri gerçekleştirildi. Bu çalışmada, temporal lob kaynaklı kompleks parsiyel epilepsili hastalarda; Sfenoidal EEG kaydı ile tespit edilen epileptik odakla, MRG hipokampal volümetrik ölçümle saptanan hipokampal atrofi arasında belirgin ilişki tesbit edilmişdir. İktal semiyoloji bulguları, sfenoidal EEG kaydı ve MRG hipokampal volümetrik ölçümdeki bulgularla uyumlu bulunmuşdur. Temporal lob kaynaklı kompleks parsiyel epilepsi ile hastalarm infantil ve erken çocukluk dönemlerinde geçirilmiş febril konvülziyon arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca bu hastalarda MRG hipokampal volümetrik ölçümle saptanan hipokampal atrofi ile nöbet sıklığı arasında da istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak; temporal lob kaynaklı kompleks parsiyel epilepsi ile infantil ve erken çocukluk dönemlerinde geçirilmiş febril konvülziyon arasında ilişki vardır. Ayrıca sfenoidal EEG kaydı ve MRG hipokampal volümetrik ölçümünün epileptik odağı belirlemede katkıları olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
67 VI II-SUM MARY In recent years, obvious and important developments are achieved on the etiological aspects and the therapy of epilepsy patients. Important developments in epilepsy surgery has become a hope for drug-resistant epilepsy patients. To increase the success of the epileptic surgery, it is very important to localize the epileptic focus precisely. In this study, we aimed to investigate the contribution of ictal semiologic findings, sphenoidal EEG recording and MRI hippocampal volumetric measurement in the detection of epileptic focus in the patients with complex partial epilepsy originating from temporal lobe. Forty complex partial epileptic patients due to temporal lobe pathology and 20 healthy subject were included. In patients additional to physical and neurologic examinations and hematologic, biochemical blood investigations, we performed interictal sphenoidal EEG and MRI hippocampal volumetric measurements. In this study, we found that there was obvious relation between epileptic focus determined by sphenoidal EEG recordings and hippocampal atrophy detected with MRI hippocampal volumetric measurements in patients with complex partial epilepsy originating from temporal lobe. Sphenoidal EEG and MRI hippocampal volumetric measurements showed correlation with ictal semiology. There was statistical relationship between infantile and early childhood febrile convulsions and complex partial epilepsy originating from the temporal lobe. Furthermore, hippocampal atrophy detected with MRI hippocampal volumetric measurement was correleted with the frequency of seizure. As a result, it is found that there is a close relationship of complex partial epilepsy originating from the temporal lobe with febrile convulsions occuring in infantile and early childhood periods. We suggest that sphenoidal EEG recording and MRI hippocampal volumetric measurement has an important contribution to determinetion of the epileptogenic focus.