Doğumun birinci evresinde uygulanan doğum topu ve doğum dansının ağrı, doğum şekli, anne memnuniyeti ve doğum süresine etkisi
The effect of birth ball and birth dance applied in the first stage of labor on pain, type of birth, maternal satisfaction and duration of labor
- Tez No: 911264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Çalışma, doğumun birinci evresinde uygulanan doğum topu ve doğum dansı uygulamalarının ağrı, doğum şekli, anne memnuniyeti ve doğum süresine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma, randomize kontrollü klinik bir çalışma olarak, Temmuz 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ocak 2024- Ağustos 2024 tarihleri arasında Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum Salonu'na başvuran gebeler oluşturmuştur. Örneklem grubunu, araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan, güç analiziyle belirlenmiş 35 tane A (yuvarlak top grubu), 33 tane B (doğum dansı grubu) ve 36 tane C (kontrol grubu), olmak üzere toplam 104 primipar gebe oluşturmuştur. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Sözel Kategori Ölçeği”,“ Visual Analog Skala”,“Partograf”ve“Normal Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to investigate the effect of birth ball and birth dance practices applied in the first stage of labour on pain, mode of delivery, maternal satisfaction and duration of labour. Material and Method: This study was conducted as a randomised controlled clinical trial between July 2023 and December 2024. The population of the study consisted of pregnant women who applied to Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital Delivery Department between January 2024 and August 2024. The sample group consisted of a total of 104 primiparous pregnant women, 35 A (round ball group), 33 B (birth dance group) and 36 C (control group), who met the inclusion criteria and were determined by power analysis. Data were collected by using 'Descriptive Information Form', 'Verbal Category Scale', 'Visual Analogue Scale', 'Partograph' and 'Maternal Satisfaction in Childbirth Assessment Scale'.