Epilepsili bireylerde benlik algısı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of self-perception and quality of life in individuals with epilepsy
- Tez No: 911276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DEDEOĞLU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma, epilepsi tanısı almış bireylerde benlik algısı ve yaşam kalitesini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Yöntem: Tanımlayıcı-ilişki arayıcı türde tasarlanan bu araştırma, İstanbul Avrupa Yakasındaki bir eğitim ve araştırma hastanesinin epilepsi polikliniği ve nöroloji servisinde yatan 305 epilepsi hastası ile gerçekleştirildi. Araştırma tanımlayıcı türde yapıldı. Araştırma verileri; Sosyodemografik Özellikler Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Epilepsili Hastalarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLIE-10) kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate self-perception and quality of life in individuals diagnosed with epilepsy. Method: This descriptive-relationship-seeking study was conducted with 305 epilepsy patients hospitalized in the epilepsy outpatient clinic and neurology service of a training and research hospital on the European side of Istanbul. The study was descriptive. Research data; The Sociodemographic Characteristics Form was collected using the Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS) and the Quality of Life Scale in Patients with Epilepsy (QOLIE-10).