Turkey's balancing act: The Compartmentalization of security and economics, 1945-1980
Türkiye'nin denge politikası: Güvenlik ve ekonominin ayrıştırılması, 1945-1980
- Tez No: 911282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMUEL JOHN HIRST
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez, Türkiye'nin 1945-1980 yılları arasındaki dış politikasını inceleyerek Soğuk Savaş sırasında büyük güçlerle ilişkileri dengeleme stratejilerine odaklanmaktadır. Türkiye'yi daimi bir Batı müttefiki olarak gören geleneksel bakış açısını sorgulamakta ve Ankara'nın güvenlik ve ekonomik önceliklerini takip etmedeki incelikli yaklaşımını araştırmaktadır. Kapsamlı bir arşiv araştırmasına dayanan çalışma, Türkiye'nin dış politikasında belirgin bir özellik olarak ekonomik ve güvenlik ilişkilerini ABD ve Sovyetler Birliği ile ayrı alanlarda ele almasını (compartmentalization) vurgulamaktadır. Analiz üç ana döneme ayrılmaktadır. Birinci dönem (1945–1953), Türkiye'nin Sovyet toprak talepleri ve ekonomik kırılganlıklarına yanıt olarak Batı bloğuna yönelimini incelemektedir; bu süreç Truman Doktrini, Marshall Planı ve NATO'ya entegrasyonla sonuçlanmıştır. İkinci dönem (1953–1960), Türkiye'nin NATO taahhütlerini sürdürürken Sovyetler Birliği ile pragmatik iş birliğini dengeleme çabalarını ve Bağdat Paktı ile Suriye Krizi gibi bölgesel diplomasi zorluklarını ele almaktadır. Üçüncü dönem (1960–1980), Türkiye'nin artan özerkliğini, 1967 Sovyet-Türk Anlaşması ve 1974 Kıbrıs müdahalesiyle kanıtlanan, süper güç dinamiklerini yönetirken ulusal çıkarlarını öne çıkaran kapasitesini vurgulamaktadır. Tez, Türkiye'nin compartmentalization yaklaşımının stratejik esneklik sağladığını, Soğuk Savaş gerilimleri arasında egemenliğini koruyup ekonomik kalkınmasını ilerlettiğini savunmaktadır. Bu analiz, orta güç davranışlarını anlamaya ve küresel jeopolitiğin güvenlik ve ekonomi arasındaki karmaşık etkileşimlerine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores Turkey's foreign policy from 1945 to 1980, focusing on its strategies for balancing relations with the superpowers during the Cold War. It challenges the conventional view of Turkey as a steadfast Western ally, instead exploring Ankara's nuanced approach to pursuing security and economic priorities. Drawing on extensive archival research, the study highlights Turkey's use of compartmentalization—separating economic and security relations with the United States and the Soviet Union—as a defining feature of its foreign policy. The analysis is divided into three key periods. The first period (1945–1953) examines Turkey's alignment with the Western bloc in response to Soviet territorial demands and economic vulnerabilities, culminating in its integration into the Truman Doctrine, the Marshall Plan, and NATO. The second period (1953–1960) traces Turkey's efforts to diversify by balancing NATO commitments with pragmatic engagements with the Soviet Union. This chapter also addresses Turkey's embrace of regional diplomacy, including in the Baghdad Pact and the Syrian Crisis. The third period (1960–1980) highlights Turkey's increasing autonomy, demonstrated by the 1967 Soviet-Turkish Agreement and the 1974 Cyprus intervention, both of which reflected its capacity to navigate superpower dynamics while asserting national interests. The dissertation argues that Turkey's compartmentalized approach enabled it to maintain strategic flexibility, securing its sovereignty and advancing economic development amidst Cold War tensions. This analysis contributes to understanding middle-power behavior and the complex interplay of security and economics in global geopolitics.