RFC1 geni tekrar artışlarının sporadik parkinson ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of RFC1 gene repeat increases with sporadic parkinson's
- Tez No: 911281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ERZURUMLUOĞLU GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Replikasyon faktörü C alt birimi 1 (RFC1) genindeki biallelik AAGGG tekrar dizisi artışlarının (AAGGG)(eksp) , serebellar ataksi, nöropati ve vestibüler arefleksi sendromu (CANVAS) ve geç başlangıçlı ataksinin sık görülen bir nedeni olduğu yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. RFC1 (AAGGG)(eksp) neden olduğu ek kinik etkiler tanımlanmaya devam etmektedir. Parkinson hastalığında (PH) RFC1 tekrar artışlarının yaygınlığını araştıran sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Ülkemize ait herhangi bir veri bulunmamaktadır. Bu doğrultuda çalışmamızda PH'da RFC1 AAGGG tekrar artışlarının profilinin çıkarılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada klinik olarak sporadik PH tanısı almış 200 hasta ve 100 kontrol bireyde RFC1 AAGGG tekrar dizisi artışı açısından araştırılmıştır. AAGGG tekrar dizisi artışı uzun menzilli Polimeraz Zincir Reaksiyonu (Long-Range PCR) ve Repeat-Primed PCR yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Hasta grubunda bir vakada patojenik AAGGG motifinde homozigot ekspansiyon saptanmıştır (%0,5). Hasta grubunda patojenik AAGGG motifinde heterozigot ekspansiyon taşıyan olgu sıklığı %8,5 olarak belirlenmiştir. Kontrol grubunda ise bu oran %4,08'dir. Hasta ve kontrol grubu arasında patojenik AAGGG(eksp) motifi için istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p=0.193). Sonuç: Çalışmamız sonucunda biallelik AAGGG tekrar dizisi artışı için elde ettiğimiz frekans değerleri literatür ile uyumludur. Parkinson hastalarında heterozigot taşıyıcıların (%8,5) daha yaygın bulunması bu taşıyıcılığın PH için bir risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir. Saptanan kompleks motiflerin belirlenmesi ve elde edilen verilerin doğrulanması için daha geniş hasta serilerinde ileri sekanslama yöntemleriyle yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda RFC1 geninde saptanmış yeni motiflerinde PH ile ilişkisinin incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The increase of biallelic AAGGG repeat expansions in the replication factor C subunit 1 (RFC1) gene has been demonstrated through studies to be a common cause of cerebellar ataxia, neuropathy, and vestibular areflexia syndrome (CANVAS), as well as late-onset ataxia. The additional clinical effects caused by RFC1 AAGGG expansions continue to be described. There are a limited number of studies investigating the prevalence of RFC1 repeat expansions in Parkinson's disease (PD). Furthermore, no data specific to our country is available. Therefore, our study aims to profile the AAGGG repeat expansions in RFC1 in individuals with PD. Method: In the study, 200 individuals diagnosed with sporadic PD and 100 control subjects were investigated for RFC1 AAGGG repeat expansions. The AAGGG repeat expansions were screened using Long-Range Polymerase Chain Reaction (PCR) and Repeat-Primed PCR techniques. Results: In the patient group, a case of homozygous pathogenic AAGGG expansion was identified (0.5%). The frequency of cases carrying heterozygous pathogenic AAGGG expansions in the patient group was determined to be 8.5%, while in the control group, this rate was 4.08%. No statistically significant difference was observed between the patient and control groups for the pathogenic AAGGGexp motif (p=0.193). Conclusion: The frequency values obtained for biallelic AAGGG expansions in our study are consistent with the literature. The higher prevalence of heterozygous carriers (8.5%) among PD patients suggests that this carrier status may be a risk factor for the disease. To confirm the identified complex motifs and validate the obtained data, further studies should be conducted with larger patient cohorts, and other motifs identified in the RFC1 gene should also be investigated.