Effects of using phytase enzyme with different enzyme combinations on performance and egg quality characteristics in laying hens
Fitaz enziminin farklı enzim kombinasyonları ile kullanılmasının yumurta tavuklarında performans ve yumurta kalite özellikleri üzerine etkileri
- Tez No: 911317
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KALİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ziraat, Nutrition and Dietetics, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, düşük kullanılabilir fosfor (DP) içeren diyetlerde fitaz (FT) ile nişasta olmayan polisakkarit (NOP) enzimlerinin yumurtacı tavuklarda performans, yumurta kalitesi, kan bileşenleri ve dışkı viskozitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Toplam 98 adet 28. haftalık yaştaki yumurta tavukları (Hy-line kahverengi) 6 muamele grubuna 7 tekerrürlü ayrılmıştır. Muamele grupları şu şekildedir; 1: Düşük P diyeti %0,28 (DP), 2: DP+NSP enzimleri ilavesi, 3: DP+ fitaz enzimi 450 U/kg (450FT), 4: DP+fitaz enzimi 990 U/kg (900FT), 5: DP+NSP+450FT ve 6: DP+NSP+900FT. Yeme FT enzim ilavesi yumurtacı tavukların canlı ağırlık (CA), yemden yararlanma katsayısı (YDK), yumurta verimini (YV), yumurta ağırlığını (YA), yumurta kütlesini (YK), Haugh unit (HU), yumurta kabuğu ağırlığını (YKA), yumurta kabuğu yüzey alanını (YYA), albümin yüksekliğini (Hmm), yumurta sarısı kırmızılığı (a*) ve dışkı viskozite değerini önemli drecede etkilememiştir (P>0,05). Ancak rasyonlara 450 ve 900 FT enzim ilavesinin yem tüketimi (YT), yumurta kabuğu oranı (YKO), birim yumurta kabuğu ağırlığı, yumurta sarısı parlaklığı (L*) ve sarılık (b*) değerlerini bazı dönemlerde önemli derecede etkilemiş, ancak araştırmanın genelinde önemli bir etki yaratmamıştır. Yemde 900FT grubunda yumurta kabuğu kalınlığı (YKK), 2, 3, 4 ve 7.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of phytase (PHY) with non-starch polysaccharide (NSP) enzyme addition to low available phosphorus (AP) diets on performance and egg quality, blood components, and feces viscosity in laying hens. A total of 98 laying hens of week 28 (Hy-line brown) were divided into 6 treatment groups with 7 replicates. The treatment groups were as follows; 1: Low AP diet 0.28% (LP), 2: LP+NSP enzyme, 3: low phosphorus+ P450 (LP450PHY), 4: LP+900 PHY, 5: LP+NSP+450 PHY and 6: LP+NSP+900 PHY. The PHY enzyme additions did not affect body weight, FCR, egg production (EP), egg weight (EW), egg mass (EM), HU, eggshell weight (ESW), eggshell surface area (ESA), albumen height (Hmm), egg yolk redness (a*) and feces viscosity value of laying hens (P>0.05). However, the effects of 450 and 900 PHY enzyme addition to laying hen diets on feed intake (FI), egg yield, eggshell ratio (ESR), eggshell per unit weight, and egg yolk lightness (L*), and yellowness (b*) values were found to be significant in some periods but did not significantly affect in the overall research period.