Farklı aydınlatma proğramları ile mısır ve tritikale esaslı rasyonların etlik piliçlerin verim performansı karkas özellikleri ve yağlanması üzerine etkileri
The effects of different lighting patterns and dietary maize and triticale source on yield performance carcass traits and fatness of meat chickens
- Tez No: 183121
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN YETİŞİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZETDoktora TeziFARKLI AYDINLATMA PROĞRAMLARI LE MISIR VE TR T KALE ESASLIRASYONLARIN ETL K P L ÇLER N VER M PERFORMANSI KARKASÖZELL KLER VE YAĞLANMASI ÜZER NE ETK LEREyüp BAŞERSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman : Prof. Dr. Ramazan YET Ş R2006, 112 SayfaJüri : Prof. Dr. Ramazan YET Ş RProf. Dr. Mesut TÜRKOĞLUProf. Dr. Saim BOZTEPEProf. Dr. Musa SARICAProf. Dr. Yılmaz BAHT YARCABu araştırma, 4 farklı aydınlatma proğramı altında 3 yem kaynağının etlik piliçlerüzerine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Cinsiyet ayrımı yapılmış 1 günlük yaşta toplam960 adet Ross 308 (480 erkek ve 480 dişi) etlik civciv materyal olarak kullanılmıştır.Deneme, 4 aydınlatma odasında 3 yem muamelesi 4 tekerrürlü olarak toplam 48 alt gruptayürütülmüştür. Gruplara ilk üç gün 23 saat aydınlık (A):1 saat karanlık (K) uygulanmıştır.Aydınlatma proğramları, 1- Artan [(Ar-A): 4-14. günlerde (gn.) 12A:12K; 15-21.gn.,14A:10K; 22-28.gn., 16A:8K; 29-42.gn., 18A:6K], 2- Sürekli [(Sr-A, kontrol): 1- 42. gn.,23A:1K], 3- Kesikli [(Ks-A): 4-42. 3A:1K] ve 4- Azalan [(Az-A): 4-14.gn., 18A:6K; 15-21.günler arası 16A:8K; 22-28.gn., 14A:10K; 29-42. gn., 12A:12K] proğramları uygulanmıştır.Başlangıç (%23 HP ve 3000 Kcal/kg ME), büyütme (%21 HP ve 3175 Kcal/kg ME) vebitirme yemi (%20 HP ve 3225 Kcal/kg ME) sırasıyla 0-11., 12-28. ve 29-42. günlerde vemısır (kontrol) ile tritikale sırasıyla %50, 55 ve 58; mısır+tritikale ise %25:25; 27.5:27.5 ve29:29 oranında kullanılmıştır. Yemlerde enzim kullanılmamıştır. Canlı ağırlık (CA) yemtüketimi (YT), canlı ağırlık artışı (CAA) ve yem değerlendirme katsayıları (YDK) ölçümlerihaftalık yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPhd ThesisTHE EFFECTS OF DIFFERENT LIGHTING PATTERNS AND DIETARY MAIZEAND TRITICALE SOURCE ON YIELD PERFORMANCE, CARCASS TRAITS ANDFATNESS OF MEAT CHICKENSEyüp BAŞERSelçuk UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Animal ScienceSupervisor : Prof Dr. Ramazan YET Ş R2006, 113 PageJury : Prof. Dr. Ramazan YET Ş RProf. Dr. Mesut TÜRKOĞLUProf. Dr. Saim BOZTEPEProf. Dr. Musa SARICAProf. Dr. Yılmaz BAHT YARCAThis research was carried out to determine the effects of 3 different feed resourcesunder the 4 different lighting programs on broilers. In this experiment, total 960 day-old,sexed Ross 308 broilers (480 males and 480 females) were used. This experiment wasconducted total 48 groups in 4 main lighting rooms with 12 floor pens with four replicates for3 feed resources. Lighting schedules was 23 h light (L):1h dark (D) for all pens in first threedays. Lighting treatments were 1st group increasing [(INC), 12L:12D from days 4 to 14;14L:10D from days 15 to 21; 16L:8D from days 22 to 28; 18L:6D from days 29 to 42], 2ndgroup was continuous [(CON, control): 23L:1D from days 1 to 42], 3rd group was decreasing[(DEC) 18L:6D from days 4 to 14; 16L:8D from days 15 to 21; 14L:10D from days 22 to 28;12L:12D from days 29 to 42] and 4th group was intermittent [(INT), 3L:1D from days 4 to42]. Starter (23% CP and 3000 kcal ME/kg of feed), grower (21% CP and 3175kcal ME/kg offeed), and finisher ration (20 CP and 3225 kcal ME/kg of feed) were provided from 0 to 11,from 12 to 28, from 29-42 days of age respectively. Broilers were fed diets containing eithermaize (as a control group) or triticale grain as the sole source and maize+triticale. Theyprovided starter, grower and finisher diets % 50, 55 and %58 25%, 27.5, and 29%respectively. Any enzyme (phytase included) was added to the diets. Body weight (BW), feedconsumption (FC) feed conversion ratio (FCR) and body weight gain (BWG) weredetermined weekly. Total 288 birds were slaughtered with 3 male and 3 female chickens fromeach sub group for determine carcass traits.It was found that there were no statistically significant differences between lightinggroups for broilers BW, BWG, FC, and FCR, but there were significantly differences betweenfeed resources and lighting*feed resources interactions at the end of trail.