Bozada laktik asit bakterisi ve maya starter kültürü kullanımının mineral, biyoaktif madde ve protein biyoerişilebilirliğine etkisi
Effect of using lactic acid bacteria and yeast starter culture on mineral, bioactive substance and protein bioaccessibility of boza
  1. Tez No: 887936
  2. Yazar: MERVE USAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÖRNÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de satılan ticari bozalardan izole edilen laktik asit bakterileri (LAB) ve mayaların bozanın biyoaktif madde, mineral madde (Mg, K, Fe, Zn) ve protein biyoerişilebilirlikleri üzerindeki etkisi ve optimum özelliklere sahip izolatlar kullanılarak üretilen bozaların soğukta depolanmaları sırasındaki kalite özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla, Türkiye pazarından toplanan 12 ticari boza örneğinden izole edilen LAB ve mayaların enzimatik (fitaz aktivitesi, proteolitik aktivite, gluteni parçalama yeteneği ve fenolik asit dekarboksilaz enzim aktiviteleri) ve antmikrobiyal özellikleri açısından karakterizasyonları yapılmıştır. İzolatlar içerisinden toplam 19 LAB ve 5 maya suşu PCR yöntemiyle tanımlanmıştır. Tanımlanan izolatlar içerisinden yüksek aktivite gösteren üç farklı LAB (Lactococcus lactis, Lactiplantibacillus plantarum, Weisella confusa) ve bir maya (Pichia membranifaciens) izolatının farklı kombinasyonları kullanılarak fermentasyon gerçekleştirilmiş ve 7 farklı boza örneği elde edilmiştir. Kontrol örneği ise ticari boza ile fermente edilerek üretilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, LAB izolatları, Salmonella Typhimurium ATCC 14028 ve Listeria monocytogenes ATCC 13932 üzerinde yüksek inhibitör etki göstermiştir. İzolatların büyük çoğunluğu değişen gluten parçalama yeteneklerine (13,09-25,77 mm) sahipken, Lactococcus lactis subsp. hordniae (M3C), en yüksek gluten parçalama yeteneği ve proteolitik aktivite (53,65 ± 0,88 tirozin µg/mL) göstermiştir. LAB ve maya izolatlarının (n=20) 394,2-1011,1 U/mL arasında değişen fitaz aktivitesine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study determined the impact of lactic acid bacteria (LAB) and yeasts isolated from commercial bozas sold in Turkey on the bioactive and mineral substance (Mg, K, Fe, Zn) and protein bioaccessibility of boza, as well as the quality characteristics of bozas produced using isolates with optimal properties during cold storage. For this purpose, the enzymatic (phytase activity, proteolytic activity, gluten degradation ability, and phenolic acid decarboxylase enzyme activities) and antimicrobial properties of LAB and yeasts isolated from 12 commercial boza samples collected from the Turkish market were identified and characterized. Among the isolates, a total of 19 LAB and 5 yeast strains were identified using the PCR method. Fermentation was carried out using starter cultures formed from different combinations of three highly active LAB isolates (Lactococcus lactis, Lactiplantibacillus plantarum, Weisella confusa) and one yeast isolate (Pichia membranifaciens), resulting in 7 different boza samples. The control sample was produced by fermenting with commercial boza. According to the results obtained, LAB isolates exhibited high inhibitory effects against Salmonella Typhimurium ATCC 14028 and Listeria monocytogenes ATCC 13932. The majority of isolates had varying gluten degradation abilities (13.09-25.77 mm), with Lactococcus lactis subsp. hordniae (M3C) showing the highest gluten degradation ability and proteolytic activity (53.65 ± 0.88 tyrosine µg/mL). LAB and yeast isolates (n=20) displayed phytase activity ranging from 394.2 to 1011.1 U/mL.