Dijital suçluların kimliklerini açığa çıkarmada kullanılan yeni bir ekran filigranlama yöntemi geliştirilmesi.
Development of a novel screen watermarking method used to reveal the identity of digital criminals.
- Tez No: 911332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBİKE ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kuruluşların bilgi sistemlerini yalnızca harici siber saldırganlara karşı değil, aynı zamanda kişisel çıkar sağlamak amacıyla hassas bilgileri çalmak için erişimlerini istismar edebilecek kendi bünyelerindeki kötü niyetli kişilere karşı da korumaları gerekir. Özellikle içerideki bu kötü niyetli kişiler, dijital kameralar kullanarak bilgisayar ekranlarında görüntülenen belgeleri gizlice izleyebilir ve yakalayabilir. Failler, kurumda kullanılan bilişim sistemleri ve/veya e-posta gibi daha geleneksel iletişim yöntemleri yerine dijital kameraları tercih ederek dijital izlerden kaçabilir ve böylece kimliklerinin tespit edilmesini ve belirlenmesini zorlaştırabilirler. Kurumlar kamera donanımlı cihazların kullanımını yasaklayan bir politika uygulasa bile, küçük kameraların her yerde bulunması bu tehdidin devam etmesine olanak tanır. Bu tezde, bahsedilen tehdide karşı, kullanılan uygulamadan bağımsız olarak ekrana gizli bilgiler içeren görünmeyen filigranlar yerleştiren yeni bir teknik önerilmiştir. Normal kullanım sırasında fark edilemeyen bu görünmez filigranlar, yakalanan görüntülerden çıkarılabilir ve veri sızıntılarının yerini zamanını ve kim tarafından gerçekleştirildiğini belirlemeye yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Organizations have to protect their information systems not only against external cyber attackers, but also against malicious insiders who may exploit their access to steal sensitive information for personal gain. In particular, these malicious insiders can use digital cameras to surreptitiously monitor and capture documents displayed on computer screens. By using digital cameras instead of more traditional communication methods such as IT systems and/or email, perpetrators can evade digital traces, making them harder to identify and identify. Even if organizations implement a policy prohibiting the use of camera-equipped devices, the ubiquity of small cameras allows this threat to persist. In this thesis, to counter this threat, a new technique has been proposed that places invisible watermarks containing confidential information on the screen, regardless of the application used. Unnoticeable during normal use, these invisible watermarks can be extracted from captured images and help identify the location of data leaks, when they occurred and by whom.