Turizm otel işletmelerinin iklim krizine etkisi: Antalya örneği
Impact of tourism hotel operations on the climate crisis: The Antalya example
  1. Tez No: 911340
  2. Yazar: NEBAHAT NEVA ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Havzası Coğrafyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
İklim değişikliği kavramı, günümüzde daha dramatik dönüşüm geçirerek“iklim krizi”veya“iklim kaynaması”olarak anılmaya başlamıştır ve insan faaliyetlerinin bu krize olan etkisi artık tartışmasız bir gerçektir. Bu durum, sadece bireylerin değil, çeşitli sektörlerin de krize katkı sağladığını göstermektedir. Özellikle Akdeniz Bölgesi'nde iklim krizi etkileri belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bölgenin ekonomik omurgalarından biri olan turizm sektörü, Antalya'daki otel işletmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Antalya, Türkiye'nin kıyı turizminin merkezi olarak önemli ekonomik katkılar sağlamaktadır ve elverişli iklim koşulları otellere yıllarca büyük kazançlar sağlamıştır. Ancak, iklim krizi nedeniyle bu dengelerin hızla değişmesi ve turizm sektörünün yeni koşullara uyum sağlaması gerekmektedir. Bu bağlamda,“Oteller, iklim krizine doğrudan veya dolaylı olarak nasıl bir katkı sağlamakta ve bu katkılar hangi alanlarda daha belirgin şekilde gözlemlenmektedir? Otellerin çevresel sorumluluklarına dair farkındalıkları nasıl şekillenmektedir ve bu farkındalıkları somut olarak nasıl eylemlerle hayata geçirmektedirler? Oteller, çevresel etkilerini azaltmak amacıyla hangi somut adımları ve stratejileri uygulamakta ve bu stratejilerin etkinliği nasıl değerlendirilmektedir?”Soruları çerçevesinde hazırlanan çalışma, Antalya'da uzun yıllardır faaliyet gösteren ve marka değeri taşıyan otellerin iklim krizine doğrudan veya dolaylı olarak sağladığı negatif etkileri belirleyerek, çevresel sorumluluklarına yönelik farkındalıklarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, anlamacı-yorumlamacı yaklaşım ve nitel araştırma tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiş, veri toplama aracı olarak derinlemesine görüşme tekniği tercih edilmiştir. 05.02.2024-04.03.2024 tarihleri arasında Antalya'nın turizm bölgelerindeki beş yıldızlı otellerle yapılan görüşmeler hem şehir hem de resort otelleri kapsayan toplam 10 oteli içermektedir. Görüşmeler yarı yapılandırılmış form kullanılarak yapılmış ve katılımcıların onayı ile ses kaydı alınmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları; Antalya'daki otellerin iklim krizi bağlamında çevresel negatif katkılarda bulunduğunu ve çevresel sorumluluklarını yerine getirme konusunda temel adımlar attığını, ancak bu adımların devletin zorunlu kıldığı belgelendirme ve denetimlerle sınırlı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, otellerin devlet teşviklerini sınırlı şekilde kullandığı ve denetimlerde asgari şartları sağlayarak zorunlulukları karşıladığı tespit edilmiştir. Katılımcı otellerin, sürdürülebilir bir turizm anlayışını henüz sağlamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The terminology surrounding climate change has evolved to include terms like“climate crisis”or“climate emergency,”with the anthropogenic influence now undeniable. This indicates that individuals and various sectors have contributed to the crisis. The effects of climate crises are becoming more evident, especially in the Mediterranean Region. The tourism sector, a significant economic driver in the region, is crucial for hotel operations in Antalya. As Turkey's coastal tourism hub, Antalya significantly boosts the economy, with its favorable climate historically yielding substantial hotel profits. However, the ongoing climate crisis is rapidly changing these dynamics, requiring the tourism sector to adapt. This study addresses the following research questions:“How do hotels contribute directly or indirectly to the climate crisis and in which areas are these contributions more clearly observed? How is the awareness of hotels regarding their environmental responsibilities shaped and with what concrete actions do they implement this awareness? What concrete steps and strategies do hotels implement to reduce their environmental impacts and how is the effectiveness of these strategies evaluated?”The research aims to identify the negative impacts of established hotels in Antalya on the climate crisis and assess their environmental responsibility awareness. A constructivist-interpretive approach and qualitative research design were employed, using indepth interviews as the primary data collection method. Interviews with ten five-star hotels in Antalya's tourism regions, including city and resort establishments, were conducted from February 5, 2024, to March 4, 2024. These semi-structured interviews were recorded with participant consent and analyzed using MAXQDA software. The findings indicate that Antalya hotels contribute to negative environmental impacts within the climate crisis context and have implemented basic measures to meet environmental obligations, mainly limited to documentation and government inspections. The study also revealed that hotels make limited use of government incentives and meet regulatory requirements by satisfying minimum inspection criteria. The research concluded that participating hotels have not yet developed a comprehensive understanding of sustainable tourism practices.