Besâiru'l-Kur'ân tefsiri bağlamında çağdaş dönemde Kur'an meselleri
Quran parables in the contemporary period in the context of Besâiru'l-Qur'an interpretation
- Tez No: 911339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, 1953-2017 yılları arasında yaşamış Ali Küçük'ün (ö. 2017), ses ve görüntü kaydı altına alınan vaaz üslubuyla yapılmış sohbetlerinin yazıya geçirilmesi sonucu oluşturulan Besâiru'l-Kur'ân adlı eserindeki açık mesellere yaklaşımını konu edinmektedir. Giriş kısmını müteakip tezimiz iki bölüm ve sonuç kısımlarından müteşekkildir. Giriş bölümünde araştırmaya dair teorik bilgiler verilmiştir. Ardından ilk bölüm iki kısım olarak oluşturulmuş ve mezkûr bölümün birinci kısmında Ali Küçük'ün hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Söz konusu bölümün ikinci kısmında ise mesel kelimesi ele alınmış ve hem etimolojik hem de tefsir ıstılahı açısından emsâlü'l-Kur'ân konusu incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise itikadî, amelî, ahlakî ve dünya hayatına dair meseller şeklinde tasnif edilmiş ve bu konularla ilgili açık mesel âyetleri ele alınmıştır. Küçük'ün tefsirinde mesellere yaklaşım incelenirken, onunla aynı yüzyılda yaşamış Abduh (ö. 1905), Elmalılı (ö. 1942), Seyyid Kutub (ö.1966), Derveze (ö. 1984) gibi müfessirlerin eserleriyle karşılaştırma yapılmış ve Besâiru'l-Kur'ân'da yer alan farklı ve güncel görüşler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the approach to clear parables in the work titled Besâiru'l-Kur'ân, which was created as a result of transcribing the conversations of Ali Küçük (ö. 2017), who lived between 1953-2017, conducted in his sermon style under audio and video recording. Following the introduction, our thesis consists of two main sections and a conclusion. The introduction section provides theoretical information about the research. The first section is divided into two parts, with the first part providing information about Ali Küçük's life and works. The second part of this section discusses the term“parable”and examines the topic of emsâlü'l-Kur'ân from both etymological and interpretative terminology perspectives. In the second section of the thesis, parables related to beliefs, practices, ethics, and worldly life are classified, and clear parable verses related to these topics are discussed. While examining Küçük's approach to parables in his interpretation, comparisons are made with the works of interpreters such as Abduh (ö. 1905), Elmalılı (ö. 1942), Seyyid Kutub (ö. 1966), and Derveze (ö. 1984), who lived in the same century, and different and contemporary views presented in Besâiru'l-Kur'ân are highlighted.