Romantik ilişkisi olan kadınların beden algılarının ve romantik kıskançlık düzeylerinin ilişki doyumlarıyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between body perception and romantic jealousy of women in a romantic relationship with their relationship satisfaction
- Tez No: 911346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, romantik ilişkisi olan kadınların romantik kıskançlık düzeyleri, beden algıları ve ilişki doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Konya ilinde ikamet etmekte olan 18 yaş üzeri 300 kadın katılımcıya Romantik Kıskançlık Ölçeği, İki Boyutlu Beden İmgesi Ölçeği ve İlişki Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS 26 Statistics Paket Programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler, katılımcıların çoğunluğunun genç yaşta, lisans mezunu, asgari ücretin altında gelire sahip olduğunu ve şehirlerde yaşadığını göstermiştir. Katılımcıların büyük kısmı flört aşamasında olup, çocuk sahibi olmayan kadınlar çoğunluktadır. Ayrıca, çoğu kadın mevcut ilişkilerini yüksek puanlarla değerlendirmiş ve genel olarak kıskançlık seviyelerinin düşük olduğunu belirtmiştir. Araştırmada kullanılan Romantik İlişkide Kıskançlık Ölçeği, İki Boyutlu Beden İmgesi Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği ile elde edilen veriler, katılımcıların yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, gelir seviyesi ve aile yapısı gibi çeşitli demografik değişkenlere göre analiz edilmiştir. Sonuçlar, yaşın, beden algısı ve ilişki doyumu üzerinde etkili olduğunu, özellikle genç yaş grubundaki kadınların kıskançlık algılarının ve beden imgesi puanlarının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, eğitim durumu, çalışma durumu ve annenin eğitim seviyesi gibi faktörlerin de beden algısı ve ilişki doyumu üzerinde belirgin farklılıklara yol açtığı gözlemlenmiştir. Özellikle, lise ve lisans mezunu kadınların beden algıları ve ilişki doyumlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. İlişkilerde kıskançlık dereceleri arttıkça, kıskançlık algısı, sosyal ilişkiler ve geçmiş ilişkilerle ilgili puanların da arttığı görülmüştür. Sonuç olarak, kadınların romantik kıskançlık düzeyleri ve beden algıları, ilişki doyumlarını anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Bu bulgular, ilişkilerdeki doyumun, beden algısı ve kıskançlık gibi psikolojik faktörlerle yakından ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu faktörlerin birlikte ilişki doyumu düzeylerinin önemli bir kısmını açıkladığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between romantic jealousy levels, body perceptions and relationship satisfaction of women who have romantic relationships. Dec. For this purpose, the Romantic Jealousy Scale, Two-Dimensional Body Image Scale and Relationship Satisfaction Scale were applied to 300 female participants over the age of 18 residing in Konya province. The obtained data were analyzed by IBM SPSS 26 Statistics Package Program. The analyses carried out have shown that the majority of the participants are young, have a bachelor's degree, have an income below the minimum wage and live in cities. The majority of the participants are at the flirting stage, and women who have not had children are the majority. Also, most women rated their current relationships with high scores and stated that their jealousy levels were low in general. The data obtained by the Jealousy Scale in Romantic Relationship, Two-Dimensional Body Image Scale and Relationship Satisfaction Scale used in the study were analyzed according to various demographic variables such as age, educational status, work status, income level and family structure of the participants. The results revealed that age has an effect on body perception and relationship satisfaction, especially women in the younger age group have higher jealousy perceptions and body image scores. In addition, it has been observed that factors such as educational status, work status and mother's education level also lead to significant differences in body perception and relationship satisfaction. In particular, it has been determined that the body perceptions and relationship satisfaction of high school and undergraduate women are higher. As the degree of jealousy in relationships increases, it has been observed that the perception of jealousy, social relationships and scores related to past relationships also increase. As a result, women's romantic jealousy levels and body perceptions significantly affect their relationship satisfaction. These findings have revealed that satisfaction in relationships is closely related to psychological factors such as body perception and jealousy. It has been found that these factors together explain a significant part of the relationship satisfaction levels.