İkinci el ürün alım-satım süreçlerinde pazarlama karmasının incelenmesi: E-ticaret platfromları üzerine bir çalışma
An Examination of the marketing mix in second-hand product buying/selling processes: A Study on e-commerce platforms
  1. Tez No: 911345
  2. Yazar: ESRA SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İkinci el tüketimi gün be gün artış gösteren ve günümüz de oldukça popüler hale gelmiş ve tüketiciler tarafından daha çok satın alınmaya başlamıştır. Özellikle zaman tasarrufu ve kolay erişilebilirlik açısından çoğu dijital tüketici elektronik ticaret platformları üzerinden ikinci el alışverişi yapmayı tercih etmektedir. Bu kapsam da araştırmanın amacı Türkiye'de elektronik ticaret platformları üzerinde ikinci el alım -satım sürecinde pazarlama karmasını incelemektedir. İlk başlarda ikinci el ürünler fiziki mağazalardan alım-satım yapılırken, teknolojinin gelişmesi ile ve internetin hayatımıza girmesiyle ikinci el ürünler elektronik ticaret platformları üzerinden alınmaya ve satılmaya başlanmıştır. Tüketicilerin kullanmadıkları veya kullanmak istemedikleri ürünleri platformlar üzerinden tüketicilere satması ya da tüketicilerin ihtiyacı olan ikinci el ürünleri satın almak için elektronik ticaret platformların önemi artmıştır. Yeni bir sektör olarak görülen ikinci el platformları kullanıcıları ve pazarlama karması unsurları üzerinde gerçekleştirilecek bu araştırmanın konusu ile ilgili literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu amaçla araştırma kapsamında örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak ikinci el satan elektronik ticaret platformları ve pazarlama karması unsurları açısından betimsel ve ilişkisel analizler yapılmıştır ve verilerin görselleştirilmesinde frekans grafikleri ve kod haritaları kullanılmıştır. Ayrıca araştırma sürecinde hazırlanan görüşme soruları yüz yüze 20 katılımcı ile elektronik ticaret platformları üzerinden ikinci el alım-satım yapan tüketicilerden veriler toplanmıştır. Araştırma sonucuna göre kullanılan platformlarda ürün hakkında ürünün yeterli bilgisi, ürün fiyat aralığı ve ürünün görselliği için gerekli fotoğraflar gibi özelliklerin katılımcıların kullandığı platformlarda mevcut olarak bulunduğu tespit edilmiştir. Kullanılan platformlarda yüklenilen ürünlerin kullanım durumlarına göre her ürün satıcısına değişkenlik göstermektedir. İkinci el platformlarında satın alınan ürünlerin ödemesinin nasıl ne şekilde sağlanacağı bilgisinin tüketicilere bilgi verilmesi önemlidir. Kargolama, teslimat ise tüketiciler için önemli olan diğer unsurdur. Tüketiciler satın almış olduğu ürünleri ne zaman, nasıl ve ne şekilde kendilerine ulaştırılacağını bilmek isterler. Dolayısıyla ürünlerin açıklama kısmına bu unsur ile ilgili detaylı bilgi açık olarak ifade edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Second-hand consumption is increasing day by day and has become quite popular today and is being purchased more by consumers. Especially in terms of time saving and easy accessibility, most digital consumers prefer to shop second-hand via e-commerce platforms. In this context, the aim of the research is to examine the marketing mix in the second-hand buying and selling process on e-commerce platforms in Turkey. While second-hand products were initially bought and sold from physical stores, with the development of technology and the introduction of the internet into our lives, second-hand products have started to be bought and sold via e-commerce platforms. The importance of e-commerce platforms has increased as consumers sell products they do not use or do not want to use via platforms or purchase second-hand products that consumers need. It is thought that this research, which will be conducted on the users of second-hand platforms, which are seen as a new sector, and the marketing mix elements, will contribute to the literature on its subject. For this purpose, the electronic commerce platforms selling second-hand products and marketing mix elements were evaluated with content analysis using the purposeful sampling method among the sampling methods within the scope of the research. In addition, data was collected from consumers using e-commerce platforms with 20 face-to-face interview questions prepared during the research process. According to the research results, it was determined that the features such as sufficient information about the product, product price range and necessary photos for the visuality of the product were available on the platforms used by the participants. The products uploaded on the platforms used vary from product to product seller depending on their usage status. It is important to inform consumers about how the payment for the products purchased on second-hand product platforms will be provided. Shipping and delivery are other important elements for consumers. Consumers want to know when, how and in what way the products they purchased will be delivered to them. Therefore, detailed information should be clearly stated in the description section of the products with this element.