Yeni nesil kantitatif ışık ölçümlü bir floresans cihazının (qraycam pro) validitesinin değerlendirilmesi: kesitsel klinik araştırma
Evaluation of the validity of a new-generation quantitative light-induced fluorescence device (qraycam pro): a CROSS-sectional clinical study
  1. Tez No: 911360
  2. Yazar: AHMAD BITTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÖZETİCİ ÇİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, posterior proksimal ve oklüzal primer çürüklerin tespitinde ve şiddetinin belirlenmesinde kantitatif ışık floresans (QLF) cihazının (Qray Cam Pro, AIBIO, Seul, Güney Kore) validitesinin değerlendirilmesidir. Bu çalışma, Ocak-Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi ve toplamda 60 hastadan (25 kadın ve 35 erkek; 18-65 yaş aralığı) 120 diş çalışmaya dahil edildi. Her hastadan bir çürük ve bir sağlam diş seçildi. Tüm oklüzal yüzeyler, görsel-dokunsal yöntemle Uluslararası Çürük Tespit ve Değerlendirme Sistemi'ne (ICDAS skor: 0-4) ve Nyvad Kriterlerine (0-6) göre değerlendirildi. Proksimal lezyonların derinliği, bite-wing radyografi kullanılarak ICCMS (International Caries Classification and Management System) skor sistemine göre (0-5) skorlandı. Maksimum floresans kaybı (ΔFmax) ile mineral kaybını ve kırmızı floresans oranındaki maksimum değişim (ΔRmax) ile çürük aktivitesini yansıtan kantitatif değerler, Q-Ray v.1.45 (Inspektor Araştırma Sistemleri BV, Amsterdam, Hollanda) yazılım programı kullanılarak elde edildi. Validite değerlendirmesi amacıyla sensitivite, spesifisite ve AUROC hesaplandı. Geleneksel ve QLF yöntemleri arasındaki korelasyon ise Spearman korelasyon katsayısı ile analiz edildi. AUROC analizi, QrayCam Pro'nun proksimal ve oklüzal çürüklerin tespitinde mükemmel bir geçerliliğe sahip olduğunu gösterdi. ∆Fmax için AUC değerleri proksimal ve oklüzal için sırasıyla, 0,969±0,021 ve 0,946±0,034 olarak hesaplandı; sensitivite 0,885 ve 0,84, spesifisite ise 1,00 bulundu. ∆Rmax için AUC değerleri ise proksimal ve oklüzal için sırasıyla, 0,929±0,033 ve 0,942±0,035 olarak hesaplandı; sensitivite 0,857 ve 0,92, spesifisite ise 1,00 ve 0,96 olarak bulundu. Geleneksel muayene skorları ile QLF değerleri arasında güçlü bir korelasyon saptandı ve , QrayCam Pro'nun çürük tespitinde etkili bir araç olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the validity of a quantitative light-induced fluorescence (QLF) device (QrayCam Pro, AIBIO, Seoul, South Korea) in detecting and assessing the severity of posterior proximal and occlusal primary caries. A total of 120 teeth from 60 patients (25 women, 35 men; age range: 21–38 years) were included. The study was conducted between January and March 2024. For each patient, one carious and one healthy tooth were selected. All occlusal surfaces were assessed using the visual-tactile method and scored according to the International Caries Detection and Assessment System (ICDAS score: 0–4) and Nyvad Criteria (0–6). Proximal lesion depth was evaluated with bite-wing radiography and scored using the International Caries Classification and Management System (ICCMS, 0–5). Quantitative values for mineral loss (ΔFmax) and caries activity (ΔRmax) were obtained via Q-Ray v.1.45 software (Inspektor Research Systems BV, Amsterdam, Netherlands). Sensitivity, specificity, and area under the receiver operating characteristic curve (AUROC) were calculated to assess validity, and the correlation between conventional and QLF methods was analyzed using Spearman coefficient. AUROC analysis demonstrated excellent validity for QrayCam Pro in detecting proximal and occlusal caries. For ∆Fmax, AUC values for proximal and occlusal were 0.969±0.021and 0.946±0.034, with sensitivities of 0.885 and 0.84, and specificities of 1.00, respectively. For ∆Rmax, AUC values for proximal and occlusal were 0.929±0.033 and 0.942±0.035, with sensitivities of 0.857 and 0.92, and specificities of 1.00 and 0.96, respectively. Findings suggest that QrayCam Pro is a promising tool for detecting caries and assessing severity.