İnsidental paratiroidektomi sıklığı ve risk faktörlerinin belirlenmesi; tek merkez verilerinin analizi
Determination of incidental parathyroidectomy incidence and risk factors; analysis of single center data
- Tez No: 911361
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tiroid cerrahisi sonrasında meydana gelebilen insidental paratiroidektominin, insidansını ve risk faktörlerini belirlemek ve postoperatif hipokalsemi ile ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Giriş: Tiroid cerrahisi, modern gelişmeler sonrasında majör komplikasyon oranı ve mortalite oranı çok düşük bir cerrahi haline gelmiştir. Ancak rekürren laringeal sinir felci ve postoperatif hipokalsemi hala tiroidektomilerden sonra morbiditeye yol açması nedeni ile önemini korumaktadır. Postoperatif hipokalsemi, litaratürde değişen oranlarda bildirilmekte ve %50 ye kadar görülme riski bulunmaktadır. Postoperatif hipokalseminin risk faktörleri arasında insidental paratiroidektomi tartışmalı da olsa yer almaktadır. İP insidansının yapılan çalışmalarda, %2,3 ila %21,6 arasında değiştiği görülmektedir. İP için risk faktörlerini belirlemek ve ortaya çıkabilecek postoperatif hipokalsemi için hangi hastaların daha fazla risk altında olduğunu görmek cerrahlar açısından klinik olarak önemli yer tutmaktadır. Gereç Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışması, Ocak 2008 ile Ekim 2020 tarihleri arasında üniversite hastanemiz genel cerrahi bünyesinde ameliyat kodu olarak tiroidektomi kodları girilmiş 3612 hastanın dosyalarının taranmasıyla oluşturulmuştur. 9 hasta, eşlik eden eş zamanlı tersiyer hiperparatiroidi nedeniyle çalışma dışında bırakılmıştır. İP için yapılan analizler 3603 hasta ile yapılmıştır. Bu analizlerde hastalar, İP grubu ve İP olmayan grup olarak ikiye bölünmüş ve bu gruplar hastaların yaşı, cinsiyeti, preoperatif tanıları, gerçekleştirilen cerrahi prosedürler, postoperatif patolojik tanıları, piyes ağırlıkları gibi özellikler açısından karşılaştırılmışlardır. Postoperatif 48 saat içinde düzeltilmiş kalsiyum değeri 8mg/dl'den düşük değeri olan vakalar hipokalsemi olarak değerlendirildi. Hipokalsemi için yapılan analizlerde eşlik eden paratiroid cerrahisi olan 164 hasta çıkarılmış ve hastalar geçici, kalıcı hipokalsemi ve normokalsemi grubu olarak 3 gruba ayrılarak aynı karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the incidence and risk factors of incidental parathyroidectomy that may occur after thyroid surgery and to reveal its relationship with postoperative hypocalcemia. Introduction: Thyroid surgery has become a surgery with a very low major complication and mortality rate after recent advancements in surgical techniques. However, recurrent laryngeal nerve palsy and postoperative hypocalcemia still maintain their importance due to the morbidity after thyroidectomies. Postoperative hypocalcemia has been reported at varying rates in the literature and has a risk of up to 50%. Incidental parathyroidectomy is among the risk factors of postoperative hypocalcemia, albeit controversial. Studies show that the incidence of IP ranges from 2.3% to 21.6%. It is clinically essential for surgeons to determine the risk factors for IP and to notice which patients are at higher risk for postoperative hypocalcemia that may occur. Methods: This retrospective cohort study was performed by reviewing the files of 3612 patients, whose thyroidectomy codes were registered as the operation code in the general surgery service of our university hospital, between January 2008 and October 2020. Nine patients were excluded because of concomitant tertiary hyperparathyroidism. Analyzes for IP were conducted with 3603 patients. In these analyzes, patients were divided into two groups as IP and non-IP groups. These groups were compared with their age, gender, preoperative diagnoses, procedures, postoperative pathological diagnoses, and specimen weight. Cases with a corrected calcium value less than 8 mg/dl within 48 hours postoperatively were considered as hypocalcemia. In the analyzes performed for hypocalcemia, 164 patients with concomitant parathyroid surgery were excluded and the same comparisons were made by dividing the patients into 3 groups as transient hypocalcemia, permanent hypocalcemia, and normocalcemia groups. In addition, the relationships between IP-hypocalcemia and autotransplantation-hypocalcemia were evaluated. For analyzes, a p value of