Safranbolu'nun UNESCO sürecinin basın gözü ile değerlendirilmesi: Müze Kent Safranbolu Gazetesi (1996-2023)
An Assessment of Safranbolu's UNESCO process through the lens of the press: The Safranbolu Museum City Newspaper (1996-2023)
- Tez No: 911368
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Gazetecilik, Turizm, Archive, Journalism, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Safranbolu, Karadeniz Bölgesi Batı Karadeniz Bölümü'nde Karabük iline bağlı, nüfus bakımından Karabük ilinin en fazla nüfusa sahip ilçesidir. İlçenin doğal güzellikleri yanında somut kültürel mirasları da Türkiye için ve de tüm dünya için önemli bir yer teşkil etmektedir. Safranbolu, 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne eklenmiştir. Bu yıldan itibaren kente ilişkin tüm bilgiler basın ve medyada geniş yer almaya başlamıştır. Bu durum kentin tanınması ve miras alan yönetimi açısından daha sürdürülebilir bir yönetişim anlayışının oluşmasına yol açmıştır. Safranbolu'nun UNESCO sürecini öncesi ve sonrasında takip eden ve gelişmeler konusunda halkı bilgilendiren en önemli araçlardan biri de Müze Kent Safranbolu Gazetesi olmuştur. Araştırmanın konusunu 1996 yılında yayınlanmaya başlayan Müze Kent Safranbolu Gazetesi'nin Safranbolu'nun UNESCO sürecini basın gözüyle takip edişi ve bu süreçte sağladığı katkılarının derlenerek okuyuculara önemli bir doküman olarak sunulmasıdır. Bu kapsamda zengin kültürel mirasa sahip olan Safranbolu ilçesinin adım adım nasıl ilerleme gösterdiğini, en ufak detayların bu gelişime nasıl katkı sağladığını ve de basının bu süreçte ne kadar etkili olduğunu okurlara ulaştırmak da bu çalışmanın önemli kazanımlarından biri olacaktır. Nitel araştırma yaklaşımı kapsamında saha araştırması yöntemi tercih edilmiştir. Saha araştırması yöntemi kapsamında doküman incelemesi, grup görüşme (mülakat) veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular kronolojik sıralama ile derlenerek okuyucuya sunulmuştur. Araştırma sonucunda Müze Kent Safranbolu Gazetesi'nin UNESCO'ya kabul ediliş ve sonrasında oluşan önemli gelişmelerin daha önce çalışması yapılmadığı ve bu çalışmanın ehemmiyetinin arttığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Safranbolu, where is in Black Sea Region, in West Black Sea Region in Karabük, it is the district of Karabük with the highest population In addition to the natural beauties of the district, its tangible cultural heritage also plays an important role for Türkiye and the whole World. Safranbolu was added to the UNESCO World Heritage List in 1994. Since this year, all information about the city has begun to be widely covered in the press and media. This has led to the formation of a more sustainable governance approach in terms of city recognition and heritage area management. One of the most important tools that followed Safranbolu's UNESCO process before and after and informed the public about the developments was the Museum City Safranbolu Newspaper. The subject of the research is the way the Museum City Safranbolu Newspaper, which started to be published in 1996, follows Safranbolu's UNESCO process through the eyes of the press and its contributions to this process are compiled and presented to the readers as an important document. In this context, one of the important achievements of this study will be to convey to the readers how the Safranbolu district, which has a rich cultural heritage, is progressing step by step, how the smallest details contribute to this development, and how effective the press is in this process. Within the scope of qualitative research approach, field research method was preferred. Within the scope of the field research method, document review and group interview data collection techniques were used. The findings obtained were compiled in chronological order and presented to the reader. As a result of the research, it was concluded that the important developments that occurred after the Museum City Safranbolu Newspaper was accepted to UNESCO had not been studied before and the importance of this study increased.