Ürün-hizmet tabanlı yeniden dolum sistemlerinde kullanıcı deneyiminin haritalanması
Mapping user experience in product-service based refilling systems
- Tez No: 911370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYSAL DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ürün-hizmet sistemleri tabanlı yeniden dolum çözümleri, sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarının teşvik edilmesi ve çevresel etkileri azaltabilme potansiyeli açısından önemli bir rol oynamaktadır. Hem betimleyici hem de keşfedici nitelikte olan bu araştırma, Türkiye'deki kullanıcıların yeniden dolum çözümleriyle olan deneyimlerini inceleyerek mevcut durumlarını haritalamaktadır. Araştırma, kullanıcıların deneyimleri ve davranışları üzerinden zorluklar, fırsatlar ve sonuçlar hakkında içgörüler sunmaktadır. Bulgular, ekonomik faydalar ve çevresel kaygılar gibi motivasyon faktörlerinin yanı sıra, tanıtım eksikliği, erişim zorlukları, hijyen endişeleri ve ürün çeşitliliğinin sınırlılığı gibi engellerin kullanıcı deneyimini nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca yeniden dolum ürün ve sistemlerinin geliştirilmesine ve deneyimin iyileştirilmesine yönelik stratejik tanıtım kampanyaları, ürün ve dolum çeşitliliğinin artırılması, erişim noktalarının genişletilmesi, işlevsel ambalaj tasarımları ve kullanıcı eğitimi gibi kullanıcılardan elde edilen önerileri açığa çıkartmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki yeniden dolum sistemlerinin mevcut kullanıcı deneyimlerini ve bu sistemlerin yaygınlaştırılma fırsatlarını anlamak için önemli bir temel sunmaktadır. Araştırma bulguları, sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarını teşvik etmek için yeniden dolum sistemlerinin nasıl daha etkili tasarlanabileceğine dair değerli öneriler sağlamaktadır. Gelecekteki çalışmalar için, kullanıcı odaklı tasarım, paydaş iş birliği ve yenilikçi iş modelleri geliştirmek kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Refill solutions based on product-service systems play a significant role in promoting sustainable consumption habits and reducing environmental impacts. This research, both descriptive and exploratory in nature, maps the current state of refill system users in Turkey by examining their experiences and interactions with these solutions. The study provides insights into the challenges, opportunities, and outcomes derived from user experiences and behaviors. Findings reveal that motivational factors such as economic benefits and environmental concerns drive user engagement, while barriers like lack of promotion, access difficulties, hygiene concerns, and limited product variety negatively impact user experiences. Additionally, the study highlights user-driven suggestions for improving refill systems, including strategic promotional campaigns, increasing product and refill variety, expanding access points, designing functional packaging, and implementing user education initiatives. This study provides a significant foundation for understanding the current user experiences with refill systems in Turkey and exploring opportunities for their wider adoption. The research findings offer valuable insights into how refill systems can be more effectively designed to promote sustainable consumption habits. For future research, adopting user-centered design approaches, enhancing stakeholder collaboration, and developing innovative business models are crucial for the success of these systems.